Kılıçdaroğlu: Genelkurmay ve MİT tek kişiye bağlanamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la aralarındaki gerginliği azaltmak için mesafe kaydettiklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, Genelkurmay ve MİT'in Cumhurbaşkanı'na bağlanmasına karşı olduklarını da açıkladı.

Haberler - NTV Haber 31.07.2016 - 15:10 | Son Güncelleme : 31.07.2016 - 15:37

Kılıçdaroğlu: Genelkurmay ve MİT tek kişiye bağlanamaz

15 Temmuz darbe girişiminin ardından siyasetteki olumlu atmosferin sürmesini istediğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la gerginliği azaltmak için mesafe kaydettik" dedi.

Posta Gazetesi'ne konuşan Kılıçdaroğlu, “Olumlu atmosferin sürmesini isteriz. Çünkü toplum çok kutuplaştı. Özellikle yaşanan darbe sürecinden sonra siyasi partilerin özeleştiri sürecine girmesi bu yumuşamayı sağlar. Demokrasi gelişirse darbe riski olmaz” şeklinde konuştu.

"HATA YAPILIRSA SORUMLULUK KİMDE OLACAK?"

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Genelkurmay ve MİT’in kendisine bağlanması önerisine destek vermeyeceklerini de açıklayarak, "Hassas kurumların tek kişiye bağlanması uygun değil" dedi.

Kılıçdaroğlu, “Genelkurmay Başkanlığı ve MİT gibi devletin çok önemli iki kurumunu Anayasa’ya göre hiçbir sorumluluğu olmayan bir kişiye bağladınız diyelim. Peki hata yapılırsa sorumluluğu kimde olacak?” yorumunu yaptı.

"İDAMA KARŞIYIM"

"Böyle bir süreçte Gezi Parkı dayatmasından kaçınılması gerek" diyen Kılıçdaroğlu, "Topçu Kışlası unutulmalı" açıklamasını yaptı.

İdam cezasının tekrar getirilmesine karşı olduğunu da vurgulayan Kılıçdaroğlu, Balyoz davası mağduru subayların geri dönüşünü desteklediklerini de ifade ederek, "CHP’nin içinde FETÖ’cü varsa bize mutlaka bildirsinler" dedi.

Sayfa Yükleniyor...