Kılıçdaroğlu: TOKİ ölüm davetiyesi vermiş

Selin vurduğu Samsun’da incelemelerde bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TOKİ konutlarında adeta ölüme davetiye çıkartıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Sorumlular görevden alınmalıdır” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.07.2012 - 16:33

Kılıçdaroğlu: TOKİ ölüm davetiyesi vermiş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sel nedeniyle 10 kişinin hayatını kaybettiği Canikli ilçesine gitti.

Selin zarar verdiği evleri ziyaret eden Kılıçdaroğlu, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, “Ziyaret ettiğimiz ailenin sesleri kulaklarımızdan gitmiyor. Göz göze öldüler. Vicdan azabı çekiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Manzara benim gördüğümden daha vahim. Tam bir sorumsuzluk örneği… Bunu gezdikten sonra daha net gördüm. Dolgu alanına, eski çöp alanına dere yatağı doldurularak toplu konut yapılıyor. Aklın, mantığın almayacağı bir şey, dere yatağında bizim ne işimiz var? TOKİ’ye verilen görev, dere yatağında ev yapmak değil, tam tersine dere yatağında konutlarda oturan vatandaşları kurtarmak. Açıkçası burada insanlara ölüm davetiyesi verilmiş.”

CHP olarak selzedelere destek vereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Vatandaşlarımız evlerindeki hasarı fotoğraflasın, videoya alsın. Biz, hukuk desteği verelim. Vatandaşlarımız perişan olduklarını ve yeni ev alamayacaklarını söylediler. Hükümet bu tabloya duyarsız kalmamalıdır” dedi.

TOKİ ve hükümetten gelen açıklamaları da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Siz konut yapacaksınız ki bir kişi hayatını kaybetmeyecek. Açıkçası burada insanlara ölüm davetiyesi verilmiş. Orada AVM yapılamayacağını söylenmesine rağmen izin verilmiş. Dere yatağı çöplerle dolmuş. Konutu dere yatağına devlet yaparsa kime söyleyeceğiz” diye konuştu.

Dere kenarına toplu konut yapılmasını “sorumsuzluk” diye nitelendiren Kılıçdaroğlu, “Sorumlular görevden alınmalıdır” dedi.

Sayfa Yükleniyor...