CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi.

Görüşmenin gündeminde Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı ve Suriye'deki gelişmeler vardı.

Kılıçdaroğlu'na bazı CHP milletvekillerinin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarına yönelik "terörist" ifadesi soruldu.

Açıklamaları sırasında ÖSO için herhangi bir ifade kullanmayan Kılıçdaroğlu, "Bizim bir ordumuz var. TSK neden ÖSO'nun ardına gizleniyor? Biz bundan rahatsızız. TSK'nın başarısı ÖSO'ya mal edilemez. Türk ordusu ile ÖSO'nun birlikte anılması benim ağırıma gidiyor. Sanki ÖSO birinci, Türk ordusu ikinci planda gibi bir izlenim var. TSK, ÖSO'nun yedek ordusu gibi gösteriliyor. Bu tabloyu eleştirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Burseya Dağı'na Türk bayrağı dikilmesinin de işgal anlamına gelmediğini de kaydetti.

"MERKEZİ YÖNETİMLE GÖRÜŞMEYİ DEĞERLENDİRİYORUZ"

Suriye merkezi yönetimiyle ilişki kurulması gerektiğini belirten CHP lideri, şunları söyledi:

"Parti olarak merkezi yönetime gidip gitmemeyi değerlendiriyoruz. Merkezi yönetimle hükümetin ilişki kurulmasının yollarının açılmasını istiyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu, “Türkiye ile Suriye arasında bir yakınlaşma olacaksa, bu başka bir organ olmadan Türkiye ile Suriye'nin anlaşmasıyla olacaktır." 

"HAREKATI SEÇİM KOZU OLARAK KULLANMAK YANLIŞ"

Kılıçdaroğlu, Afrin harekatını seçim kozu olarak kullanmanın doğru olmayacağını belirtti ve şöyle konuştu:

"Afrin meselesi milli bir meseledir. Bu bir partinin değil, Türkiye'nin mücadelesidir. Bunu iktidarın başarısı olarak görmek doğru değil. Bu ordunun başarısıdır. Ordu iktidarın değil, halkın ordusudur. Ordunun başarısını siyasal partinin başarısı gibi göstermek siyasal acizliktir."

"HÜKÜMETE HAKSIZLIK ETMEMEK LAZIM"

Afrin harekatından önce Başbakan Binali Yıldırımın'ın kendisini arayarak bilgi verdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bu açıdan hükümete haksızlık etmemek lazım. Zaten Almanya dönüşü Başbakan ile bir görüşmem oldu" diye konuştu.

SURİYE ELEŞTİRİSİ

Suriye politikası üzerinden iktidarı eleştiren CHP lideri, "Suriye'nin şu anki durumunun sorumlusu şu anki iktidardır. Emevi Camii'nde namaz kılacağız diyerek Suriye'yi bu duruma getirenler şimdi kahramanlık taslıyor. Ortadoğu'nın benzinine kibrit çakacaksın sonra ben kahramanım diyeceksin" ifadelerini kullandı. 

Suriye konusunda hükümete birçok uyarı yaptığını ama bu uyarıların dinlenmediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Eğer zamanında beni dinleselerdi bir tek Kemal Kılıçdaroğlu beni kandırmadı diyebilirlerdi" dedi. 

"ABD, RUSYA VE İRAN İLE GÖRÜŞÜLMELİ"

Kılıçdaroğlu, olası Münbiç operasyonunda da Afrin'de yürütülen operasyona benzer bir yol izlenmesi gerektiğini belirtti ve "İran, Rusya ve ABD ile görüşülmeli. Türkiye'nin sınırında teör yapılanmasına izin verilmeyeceğinin iyi anlatılması gerekir" dedi.