Kılıçdaroğlu: Ulaşım 1 TL olacak

CHP'nin İstanbul adayı Kılıçdaroğlu, projelerini açıkladı: 5 yılda 80 kilometre metro yapılacak, Nereye gidilirse gidilsin ulaşım 1 TL olacak, açlık sınırı altındaki kadınlara ayda 600 TL verilecek.

04.03.2009 - 16:38

Kılıçdaroğlu: Ulaşım 1 TL olacak

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'la ilgili hazırladığı "34'te 34 Projesi"ni açıkladı.

Kılıçdaroğlu, ihalelerde şeffaflık sözü verdi:

"İlk 3 ay içinde belediyeyi şeffaf hale getireceğiz. Hangi ihaleyi kim aldı kaça aldı, hangi ihale hangi kamu kurumu tarafından hangi gerekçeyle iptal edildi, Büyükşehire ait 23 şirketin bilançosu, kar ve zarar durumu nedir, Büyükşehir hangi gerekçeyle kime ne kadar borçlandı? Bu ve benzeri sorunların yanıtını İstanbullar 29 Mart'tan sonra 3 ay içinde öğrenecek. Böylece İstanbul'a hesap vermek tarihe geçecek."

İstanbul'un ulaşım sorununa köklü çözümün metro olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"5 yılda 80 kilometre metro yapacağız dedik. Niçin 5 yılda 80 kilometre metro? Metro sadece ulaşımı sağlayan bir olay mı? Hayır. Bunun çok ötesinde işlevi olan bir olaydır metro. Kent ulaşımını büyük ölçüde şehrin altına alıyorsunuz. Ulaşım için zamandan tasarruf yapıyorsunuz. Yüzlerce esnafa iş olanağı sağlıyorsunuz metroyla. Müzikten resme kadar pek çok sanatın icra  edildiği yerlerdir metrolar. Kent kültürünü getiriyorsunuz."

HAYDARPAŞA LİMANI KONGRE MERKEZİ OLACAK
İstanbul'da çok sayıda ölü alan bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Haliç'e indiğiniz zaman görüyorsunuz bunu. Bu alanları kesinlikle kültür ve sanata kazandıracağız. Selimiye Kışlası'nın siluetini bozmadan, Haydarpaşa Limanı'nı kentin dışına çıkararak, bir uluslararası kongre merkezi yapacağız. Beykoz, İstanbul'un tarihinde önemli bir ilçemizdi ve Paşabahçe adıyla anılırdı.  Beykoz, önümüzdeki 5 yıl içinde cam el sanatlarının Türkiye'deki merkezi olacak. İstanbullu cam ustaları bütün marifetlerini Beykoz'da sergileyecek. Her İstanbullu olduğu gibi yurt dışından gelen turist de 'Beykoz'a gitmeliyim' diyecek. Cam işlemeciliğini yaşayacak ve orada üretilenden satın alacak" dedi.

Metropollerin yoksulluğu kaldıramayacağını, çünkü o kişilerin aynı zamanda kentte yaşadıklarının bilincine varmak zorunda olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Kent yoksulluğunu kaldırmak için öncelikle açlık sınırının altındaki ailelerdeki kadının hesabına 600 TL yatıracağız. İstanbul'da 5 yıl içinde her hanede bir sigortalı olacak. İlk 3 yıl içinde İstanbul'da yurt sorunu kalmayacak. Üniversitelerle iş birliği yapacağız. Sokakta hiçbir yaşlı, hiçbir ergen vatandaşımız kalmayacak. İstanbul'da ulaşım pahalı. Kişi başı gelire baktığımız zaman İstanbul'da ulaşım pahalı. 1 TL olacak. Nereye giderseniz gidin 1 TL. 5 kişilik ailenin bütçesine çok büyük katkıda bulunmuş olacağız. İstanbul'un 10 milyar dolar bütçesi var. Pek çok ülkenin milli gelirinden fazla. İstanbul'da 10 milyar dolar yerinde ve zamanında harcanıyor mu? Niçin 'ilk 3 ay içinde İstanbul'u saydam hale getireceğiz' dedik. Kesinlikle 1 liralık işi 5 liraya yaptırmayacağız."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...