Kılıçdaroğlu: Ülkede rejim bir kişiye göre belirlenemez

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir kez daha parlamenter sistemden yana olduklarını belirterek "Bir ülkede rejim bir kişiye belirlenemez" dedi.

NTV Haber 12.11.2016 - 11:20 | Son Güncelleme : 12.11.2016 - 11:26

Kılıçdaroğlu: Ülkede rejim bir kişiye göre belirlenemez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hukuk ve Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcılığı tarafından düzenlenen “Anayasa Çalıştayı”nın açılış konuşmasını yaptı.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Bugün deniliyor ki bir anayasa yapalım, arkasından sistemi değiştirelim. Parlamenter sistemden vazgeçelim, yerine başkanlık sistemi getirelim. Nasıl bir başkanlık ABD'deki gibi hayır.. Türkiye tipi başkanlık. Bir ülkede rejim bir kişiye göre belirlenemez, bir kişinin arzusu üzerine rejim değişmez. Bir ülkenin rejimini tarihi siyasal koşullar belirler.

140 yıllık bir parlamenter sistem deneyimimizi, bir kişinin arzusu üzerine 140 yıllık bir çabayı alıp bir tarafa atacağız. Neden bir Allah'ın kulu çıkıp haklı bir gerekçe söylesin.

Bugün anayasa değişikliğine uygun bir dönem mi? OHAL döneminde, düşüncelerin özgürce ifade edilemediği bir dönemde, hukukçuların bile konuşamadığı bir dönemde acaba tutarlı ve sağlıklı bir anayasa değişikliği yapabilir miyiz? 12 Eylül Anayasasının hazırlığı koşulları yaşıyoruz."

Sayfa Yükleniyor...