CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Geleceği birlikte kuruyoruz" buluşmaları kapsamında, ODTÜ Vişnelik Tesisleri'nde işsiz gençlerle bir araya geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu, basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından açıklamada bulundu ve soruları yanıtladı. 

Gençlerin en çok "torpil" konusundan şikayetçi olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "Kamuya eleman alınırken siyasal görüş, köken ve inanç ayrımı kesinlikle yapılmamalıdır. Devlet herkese eşit mesafede yaklaşmalıdır. Bilgisiyle, birikimiyle kendisini kanıtlayan kişi devlette memur olmalıdır" dedi.

KPSS’deki kopya ve soruların çalındığı iddialarını değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“İsim bazında, babasının yaptığı görevi de verdiler. Ama onu burada tartışma konusu yapmadık. Neden yapmadık onu da söyleyeyim; Torpil dünyanın en rezil işidir. Bir kişinin elindeki hakkı çalmak demektir. Bir kişinin bilgisini, birikimini çalmak demektir. Dolayısıyla torpilin tüm devlet yönetiminden kaldırmamız, çıkarmamız gerekiyor. Düşünün birisi üniversiteyi bitiriyor, yetmiyor kursa gidiyor, ayrı bir kurs görüyor KPSS'de başarılı olmak için sonra sınava giriyor atama bekliyor ama yanındaki komşusunun kızı, oğlu hiçbir sınava girmeden doğrudan doğruya atanmış oluyor. Nereye? Devlette bir göreve. Bunu hangi vicdan kaldırır Hangi ahlak ölçüsü kaldırır. Şimdi, 'KPSS'yi kaldıracağız.' Zaten yandaşlarınız için büyük ölçüde kaldırmışsınız. Ama yandaş olmayan, torpili olmayan, hak arayan, bilgisine, birikimine güvenen insanların önüne neden engel koyuyorsunuz. Belli alanlar istismar ediliyor. O istismardan yararlanarak yandaşlara belli imkanlar sağlanıyor. Buna istisnai memuriyet deniyor.

Bir sanatçıyı, bir yazarı herhangi bir ülkeye büyükelçi olarak atayabilirsiniz. 'O Türkiye'yi en iyi temsil eder' diye. Peki, devlete sıradan bir memur olmak, herkes sınava girerken onun ne ayrıcalığı var, sınava girmeden atanıyor. Buna hepimizin isyan etmesi lazım.

Gençler üniverisiteyi bitirmiş iş arıyor, iş vermiyorlar. KPSS sorularının da, üniversite sınav sorularının çalındığını da biliyoruz. Hayati Yazıcı’ya mail atıldığını, sınavlarda torpil istediğini de ben açıklamaştım. Siyaseti ahlak üzerine inşa ederseniz bu sorunların hepsini aşarsınız. İnançlı insan bunu yapmaz, dindar insan bunu yapmaz, ahlaklı insan bunu yapmaz.

Geleceğin beklentisini, umudun üzerine inşa etmek için iş olanağı yaratmak lazım. Siz kendi çocuklarınıza iş bulamıyorsunuz, yabancılar için yasa getiriyorsunuz, 'ben onlara iş vereceğim' diye. Hani meşhur bir söz vardır, 'ayranı yok içmeye...' diye. Devamını söylemiyorum, aynen o tabloyu yaşıyoruz biz. Gençler üniversiteyi bitirmiş, iş arıyor, iş vermiyorsunuz. Düşünün mühendis, 6 aylık geçici iş, fidan dikecek, 6 ay. Dilekçe veriyor, 'ben çalışacağım' diyor, 'hayır sen üniversite mezunusun, bu işi yapamazsın.' Niye yapamaz ? Altı aylık süre için bile siz bir mühendise, iş veremiyorsanız, iş yaratamıyorsanız o zaman niye hükümet oldunuz siz Bu soruyu hepimizin sorması lazım.

Ahlak nedir? Birisinin bilgisi ve birikimi bir diğerinden daha fazlaysa tercihinizi ahlaktan yana, bilgisi, birikimi daha fazla olandan yana yaparsanız. Ama siz ne yapıyorsunuz? Siyasette ahlakı çöp sepetine atıyorsunuz, torpili öne çıkarıp, yandaşınızı sınavsız işe alıyorsunuz, sonrada kalkıyorsunuz, 'ben bu ülkeye demokrasiyi getirdim, biz ahlaklıyız, biz dindarız, biz inançlıyız...' Onların hiç birisi doğru değil. İnançlı insan bunu yapmaz. Dindar insan bunu yapmaz. Ahlaklı, insana saygı duyan insan bunu yapmaz. Torpil bir toplumu çürütmenin temel ögelerinden birisidir. Bir toplumda yurttaşlar arasında güvensizlik yaratmanın temel ögelerinden birisidir. Siyasete duyulan güvenin sarsılmasına yol açan temel ögelerden biridir."

AK Parti'ye yakın bazı işadamlarıyla akşam yemeğinde bir araya geldiği yönündeki haberlerin hatırlatılarak, toplantıda nelerin konuşulduğunun sorulması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "İşadamları neden söz ederler Ekonomiden söz ederler, ekonominin ne kadar kötü gittiğinden söz ederler, kaygılarından söz ederler. Biz onları dinledik, hak verdik" diye konuştu.