Kılıçdaroğlu: Üzüldük ama keşke DTP de...

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, terörü destek verenleri de ülkede istemediklerinin altını çizerek, “DTP’nin kapatılmasından ne keyif ne zevk alırız, sadece üzüntü duyarız. Keşke her parti...” dedi.

Anadolu Ajansı 12.12.2009 - 15:06

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin DTP’nin kapatılmasıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: ''Demokrasilerde siyasi partiler çok önemlidir. Vazgeçilmez unsurudur. Siyasal partilerin kapatılmasını istemeyiz. Ama siyasi partilerin de o ülkenin anayasasına ve hukukuna göre çalışması da temel bir kuraldır. Bu bizde değil, bütün ülkelerde ortaya çıkan bir kuraldır. Dolayısıyla bu yargı kararına hepimiz saygı göstermeliyiz. Elbette belli çevreler eleştirebilir. Eleştirilere de saygı göstereceğiz. Ama sonuç olarak temel bir nokta var, o da şudur; kendi ülkemizde terörü istemiyoruz. Teröre destek verenleri de istemiyoruz. Biz kendi ülkemizde kardeşçe, hoşgörü içinde birbirlerinin sorunlarını aklı egemen kılarak çözen bir ülke yaratmak istiyoruz. Dolayısıyla bir siyasi partinin kapatılmasından ne keyif ne zevk alırız, sadece üzüntü duyarız. Keşke diyoruz her siyasi parti, anayasaya uygun ve onun koyduğu kurallar içerisinde faaliyetlerde bulunabilse.''

Kılıçdaroğlu, DTP'nin kapatılması üzerine erken seçimin gündeme gelip gelmeyeceğine yönelik bir soru üzerine, ''Türkiye'de AKP iktidarının yarattığı bir kaos var. Toplumun her kesimi sorunlu. Her kesimde müthiş bir duyarlılık var. Toplumu daha sakin, daha dingin duygulara teslim olmadan, akılcı davranış sergilemeye davet ediyorum'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...