İlişkili Haberler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Afyonkarahisar'da düzenlediği mitingde halka hitap etti. 

Kılıçdaroğlu'nun eleştiri oklarının hedefinde bugün Yol-İş Sendikası'nın programında yaptığı konuşmada 6 bin 417 karayolları işçisinin kadroya alınacağını söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu vardı. 

Sözlerine "Bugün Ankara'da bir tiyatro oynandı" diyerek başlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Karayolu taşeron işçileri, dava açtılar. Dediler 'bizim taşeron olmamamız gerekir.' Mahkemede kazandılar hükümet itiraz etti Yargıtaya gittiler Yargıtay kararı onayladı karar elimde, Yargıtay kararı.

Tarih ne? 25.10.2011 tarihinde oy birliğiyle karayollarında çalışan taşeron işçilerin kadroya atanmasına karar verildi. Bugün tiyatro var. Neymiş, topluyorlar işçileri, size kadro vereceğiz. Ne zamandan beri mahkeme kararını uygulamak lütuf haline geldi.

İnsan utanır. Şimdi diyorlar size kadro vereceğiz ama yasaya göre kazandığınız haklardan vazgeçeceksiniz. Buradan işçi kardeşlerime sesleniyorum. Hiçbir hakkınızdan vazgeçmeyin, 8 Haziran'da halktan yana olan bir iktidar gelip haklarınızı verecek."

Partisinin seçim vaatlerine yönelik eleştirilere de yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Onlar yakuttan pırlantadan elmastan vergiyi sıfırladılar. Ben de mazottan sıfırlayacağım" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"CHP iktidarında öğretmenleri bu ülkenin en değerli insanları kılacağım. Ay başını nasıl getireceğim diye düşünmeyecek. Atama bekleyen öğretmen kavramı olmayacak. Eğitimde geriye gidiyoruz. 7 Haziran'da sandığa giderken sadece kendimizi, çocuklarımızı, torunlarımızı değil, ülkemizin geleceğini de düşünmemiz lazım.

Bütün komşularla kavga ediyorlar. Size, Mustafa Kemal Atatürk'ün sözüyle sesleniyorum: Yurda barışı dünyaya barışı getireceğiz. Bir ülkede huzur istiyorsak, yoksulluğun olmaması lazım. 

Bir ülkede huzur istiyorsak kadın erkek eşitliğine inanmamız lazım. Devlet elinde sopayla gezen bir organ olmamalıdır. Çiftçi kan ağlıyor. Çiftçi kardeşlerim iyi dinlesin. Hollanda Konya'dan küçük. Hollanda'nın tarım ürünü iharacatı 150 milyar dolar. Türkiye'nin 12 milyar dolar. 

2 Trakya büyüklüğünde alan ekilemiyor. Dünyanın en pahalı mazotunu satıyorlar. Çiftçinin toprağı belli ona isabet eden mazotu 1.5 liradan vereceğiz. Onlar malı nasıl götüreceğiz diyorlar. Sen malı götüremeyeceksin kardeşim. Onlar yakuttan pırlantadan elmastan vergiyi sıfırladılar. 

Ben de mazottan sıfırlayacağım. 1 lira 20 kuruşa mal olan mazotu çiftçiye 4 liradan veriyorsunuz. Her şeyin hesabını kitabını yaptık. Ben siyasete girerken şartlar ne olursa olsun halka doğruları söyleyeğim dedim. Size sözüm söz mazotu 1.5 liradan vereceğiz. 

5 milyon vatandaşımız borç batağında. 5 milyon vatandaşın son 10 yılda bankalara ödediği faiz 128 milyar lira. Bu faizin en az yüzde 80'ini sileceğim. Kaynak konusunda parayı nereden bulacaksın diyen Davutoğlu'na da bir çağrı yapıyorum. Meydanlarda soracağına, gel senin istediğin televizyon programında sen bana sor ben sana anlatayım. Hiçbir zaman gocunmadım. Bize soru sorulabilir. Biz de uygarca tartışalım. Sen bana kaynağı sor ben sana anlatacağım. Ben de sana 13 yılın hesabını soracağım.

İlk soruyu sen sor, bütün soruları sen sor. En fazla 3 soru soracağım, sen istersen 50-60 soru sor. Bu ülke artık yalan siyasetten bıktı. Bu ülkenin temiz siyasete ihtiyacı var. İlk 4 ayda çıkaracağımız ilk kanunun adı temiz siyaset yasası olacak. Siyaseti vatandaşı kandırmaktan arındıracağız. Hiçbir aile 4 yıl içinde ben yoksulum demeyecek.

Hiçbir aile 720 liranın altında benim gelirim var demeyecek. Asgari ücreti bin 500 lira yapacağız dedik. Bu işçiye zulümdür dedi Maliye Bakanı. Sen 12 bin lira alırken zulüm değil de işçiye verince mi zulüm oluyor."