"Kılıçdaroğlu yargılanmalı" diyen Yasin Aktay'tan yeni açıklama

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, FETÖ'yle ilgili olarak "Kılıçdaroğlu yargılanmalı" sözlerine CHP liderinin verdiği yanıt sonrası bir kez daha konuştu.

Anadolu Ajansı 17.11.2016 - 07:39 | Son Güncelleme : 17.11.2016 - 07:40

"Kılıçdaroğlu yargılanmalı" diyen Yasin Aktay'tan yeni açıklama

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, partisinin genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Toplantıda ekonomi, ABD başkanlık seçimleri, 2017 bütçesi, anayasa değişikliği ve terörle mücadele gibi konuların görüşüldüğünü söyleyen ve açıklamalarda bulunan Aktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile başlayan polemiğe değindi.

Aktay, birkaç gün önce, "Hadi biz saftık. CHP, FETÖ'yü biliyordu. Kılıçdaroğlu yargılanmalı!" açıklaması yapmış, Kılıçdaroğlu da son grup toplantısında Aktay'a yanıt vermişti. (HABERE GİT)

"CHP SAHİPLENDİ"

Aktay, MYK sonrası yaptığı açıklamada, CHP'nin 17 Aralık'tan önce kendilerini FETÖ ile iş birliğiyle suçladığını belirterek şunları söyledi:

"Biz hiçbir şekilde onlarla bir grup olarak, bir yapı olarak, bir terör örgütü olarak iş birliği yapmadık. Onların bir örgüt oldukları 17 Aralık'ta ortaya çıktı, böylesine tehlikeli, böylesine saldırgan, böylesine kendi özel gündemlerine sahip ve birbirleriyle irtibatlı, tehlikeli bir yapı oldukları 2013'ün 17 Aralık'ında ortaya çıktı. Ortaya çıktığında AK Parti olarak onlara gerekli mücadeleyi verdik. Biz onlara karşı bu mücadeleyi vermeye başladığımız anda CHP'nin onları sahiplendiğini gördük. Sahiplenmekle kalmadı onlarla bir ittifak içerisine girdi, onlarla bile bile bir ittifakın içerisine girdi."

"KANDIRILDIK DEMEYİZ"

Aktay, "kandırılmış" olduklarını kabul etmediklerini vurgulayarak, "Biz o günlerde bir suç işlememiş olan, doğal olarak bütün işlerini, bütün faaliyetlerini yasal zeminde yaptıklarını gösteren bir yapı için, 'kandırıldık' demeyiz. Bugün herhangi bir insan, herhangi bir grup, herhangi bir sivil toplum kuruluşunun gelecekte bir suç işleme kapasitesi, potansiyeli elbette vardır. Ama biz suç işlememiş insanları, suç işleme ihtimalleri vardır diye peşin peşin onları yargılama hakkına sahip olamayız. Eğer 15 Temmuz'da bu darbe teşebbüsünü yapmamış olsalardı bile onlara karşı öyle çok da fazla yasal bir zeminde tedbir alma imkanımız olmazdı zaten." ifadelerini kullandı.

"FETÖ, CHP'YE DESTEK OLDU"

"17 Aralık'tan sonra CHP neden bile bile bunlarla iş birliği içerisine girdi" diye soran Aktay, "O ağabeylerin, ablaların kapı kapı dolaşıp CHP'ye oy topladıklarını bilmiyor muyuz? O ağabeylerin, ablaların seçim kampanyalarında, FETÖ'nün bütün yayın gruplarıyla, bütün yayın unsurlarıyla CHP'ye destek olduklarını da biliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...