Kılıçdaroğlu: Yasayı çıkar bakalım ne olacak

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında İç Güvenlik Yasa Tasarısı'na yönelik eleştirilerini sürdürdü.

kemal-kilicdaroglu-221214

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Konuşmasının gündemine tartışmalara neden olan İç Güvenlik Paketi'ni alan Kılıçdaroğlu, "Efendim biz bu yasayı çıkaracağız diyorlar. Buyur çıkar bakalım, çıkar bakalım ne olacak?" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"CHP'nin iktidarında Ortadoğu'ya barışı getireceğiz. Asla savaş ve kavgadan yana olmayacağım. Suriye'ye de Irak'a da barışı getireceğiz. Suriyeli kardeşlerimize de baba ocağına geri dönün size gereken yardımı yapacağız diyeceğiz.

Bu iktidar sorun çözemez, sorun yaratır. Çözümün kaynağı CHP'dir. Elektrik kesintileri... Şanlıurfa ziyareti sırasında Kapalı Çarşı'ya gittik Balıklı Göl'den sonra. Herkes elektrik kesintilerinden şikayetçi. Suriye'de savaş var elektrik kesintisi yok, Türkiye'de var.

GAP için Parlamento'dan kanun çıkardılar. İşsizlik sigortasından kaynak sağladılar, parayı başka yerde harcadılar. 12 milletvekili verdiniz, bir gün çıkıp Parlamento kürsüsünden Şanlıurfa'nın sorunlarını dile getirdiler mi? Bizim hiç milletvekilimiz yok ama sorunlarınızı dile getiriyoruz.

Oradan çocuk hastanesine gittik. Size iki fotoğraf göstereceğim. Bu çocuk hastalıkları hastanesinde çocukların yattığı odalar 6 metrekare, 9 çocuk anneleriyle beraber tedavi görüyor. Sağlıkta devrim yaptık diyorlar, işte sizin devriminiz bu.

9 çocuk yatak yok, yerlere yatak serilmiş. Çocuklar burada hasta olur diyorlar. Hekimlere soruyorum, yer yok diyorlar. Buradan sağlık çalışanlarını tebrik etmek istiyorum. Kişi başına düşen doktor sayısında Şanlıurfa en geride.

"SARAY YAPACAĞINA HASTANE YAP"

Sağlıkta hangi devrimi yaptın. Kendine kaçak saray yapacağına neden hastane yapmadın? Bir de Şanlıurfa'ya modern bir cezaevi yapıyorlar. Bu hastanelerin de hapishanelerden hiçbir farkı yok. Çocuk ölümlerinin en yoğun olduğu illerden birisi de Şanlıurfa.

Biz iş ve aştan yanayız. Onlar baskıdan yana. Şanlıurfalı sosyal yardım değil, iş istiyor. Haziran geliyor, oturup yeniden düşüneceğiz. Düşünüp oyumuzu ona göre kullanacağız.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ'NE ELEŞTİRİ

Direnme hakkı evrensel bir haktır. Zülme teslim olmak bizim kitabımızda yoktur. Vatandaşın direnme hakkı var. Yüzünü kapatıp eylem yaparsan, molotofkokteyli ile çevreye zarar vereceksin. Bunu cezası var. Molotofla eylem yapıldı da ceza verme mi dedik? Elinde silahla kimlik kontrolü yapıyor, mahkemenin huzuruna götürüyor musunuz? Bunların hepsinin cezası var ama ortada Başbakan yok.

Sen elinde silahı olan adamı tutukladın da biz engel mi olduk? Sen bunlarnı hesabını verebilir misin Davutoğlu, veremezsin. Şehrin ortasında ellerinde Kalaşnikoflar kimlik kontrolü yapıyorlar. Davutoğlu'nun bundan haberi var mı? 23 Nisan'da çocuk otursa o koltuğa daha dirayetli olurdu. 

Bu yasayı getiriyorlar kamu düzenini korumak için. Bu yasalar zaten var. Senin bakanın bunları engelleyeceği yerde Rıza Sarraf'ın önüne yattı. Doğu ve Güneydoğu'da eline silah alan kimlik kontrolü yapıyor, tık yok.

Biz kendi ülkemizde birinci sınıf demokrasi istiyoruz. Üçüncü sınıf demokrasi istemiyoruz, baskı, şiddet istemiyoruz. Uygar bir toplum olarak kendi yaşamımızı sürdürmek istiyoruz. Ve en önemlisi kendi ülkemizde huzur istiyoruz. Bırakmışsın bunların tamamını bir köşeye 'efendim biz bu yasayı çıkaracağız' Buyur çıkar bakalım, çıkar bakalım ne olacak?

"ABİSİ ÇIKINCA GERİ ADIM ATTI"

Şeffaflık yasası getireceğiz dediler. Destekleriz dedik. Ama arkadan abisi çıkınca geri adım attı. Şeffaflık yasası çıkarsa AK Parti'de ilçe başkanı kalmaz. Bu kişinin başbakanlık yapma gücü ve iradesi yoktur. Boyundan büyük laflar etme demiştim.

4 bakanın Yüce Divan'a gitmesini istedi. Abisi çıkınca gitmediler. Abisiyle arasını bozmaya çalıştığımı söylüyor. Senin görevin ayrı onun görevi ayrı. Merkez Bankası eleştirilerine karşı, 'bu benin sorumluluğumda' diyemiyor. Bunun için "Ustanın çırağı şeklinde afiş hazırlanmış. Sen çırak bile olamazsın.

"DIŞ BORÇ 80 MİLYAR LİRA ARTTI"

Türkiye'nin dış borcu 16 Ocak 2015 itibarıyla 910 milyar lira. Dolar 2.5 lira oldu, borç 990 milyar liraya ulaştı. Borç 80 milyar lira arttı. Bütün dünyada petrol düşüyor. Bizde petrol ve mazota zam geliyor. Neden? Türkiye iyi yönetilemiyor.

Faiz lobisiyle mücadele ediyoruz diyorlar. 22 yılda Türkiye 135 milyar lira faiz ödemişiz. 12 yılda ne kadar? 598 milyar lira... Bu parayı kim ödedi, emekliler, işsizler, memurlar, sanayiciler, üretenler ödedi. Emekli aldığım aylık az diyor. Sana nasıl versin, faiz lobisine veriyor. Emekli kardeşlerime bir kez daha sesleniyorum. Önümüzdeki süreç hepimizin yeniden düşüneceği bir süreçtir."

Sayfa Yükleniyor...