Kılıçdaroğlu: Yeni Kenan Evren’e ihtiyaç yok

Cumhurbaşkanı Gül’ün Köşk seçimlerine yönelik sözlerini değerlendiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığını kimsenin cebinde görmemesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanının yetkilerine ilişkin ise "Yeni bir Kenan Evren'e ihtiyacımız yok" dedi.

Anadolu Ajansı 17.04.2014 - 12:07

Kılıçdaroğlu: Yeni Kenan Evren’e ihtiyaç yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜSİAD Yüksek İstişare Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TÜSİAD yetkililerinin değerlendirmelerinin ve bazı eleştirilerinin olduğunun hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Son derece önemli değerlendirmeler yapıldı. Hukuk devletine, adalete vurgu yapıldı. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına vurgu yapıldı. Dış politikada Türkiye'nin yalnızlığına vurgu yapıldı. Bunlar önemli tespitlerdi, dolayasıyla bu değerlendirmelerin, özellikle Türk iş dünyasından gelmesi daha da önemli bize göre" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasına atıfta bulunarak, "herkes işine baksın" dediğinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Elbette ki herkes işine bakacak. Ama hukukun üstünlüğünün ihlal edildiği bir toplumda, iş dünyası endişe taşıyorsa bu endişeleri de dile getirecek. O endişeleri giderecek olan yapı şu anda Türkiye'de yok.

Hukukun üstünlüğünü sağlamak, dış politikada Türkiye'yi yalnızlığa iten sürecin ortadan kalkması, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki endişeler. Bunlar hale taşınıyor. Eğer bir paralel devlet varsa, onunla hukuk içinde kalınarak mücadele edilmesi gerektiği de yine özenle vurgulandı."

Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, "Kimse cebinde görmemeli" dediğinin anımsatılması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Elbette kimse cebinde görmemeli cumhurbaşkanlığını. Sonunda halkın kararı olacak ve hepimiz halkın kararına saygı duyacağız" ifadesini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün basına yansıyan açıklamalarının hatırlatılarak, "Köşke tam yetkiyle çıkılması gerektiğini söylediği belirtildi. 1982 Anayasası'nın tıpkı Kenan Evren'e sağladığı gibi bu yetkiyi aslında bu anayasanın sağladığı görüşü var" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Yeni bir Kenan Evren'e ihtiyacımız yok" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...