Seçim çalışmaları kapsamında İzmir'e giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kentin bazı ilçelerinde vatandaşlara seslendi.

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmalarında özetle şu ifadeleri kullandı:

“Geçen seçimlerde sandığa gitmemiş, oy vermemiş veya başka bir partiye oy vermiş bir vatandaşımızı ikna edeceksiniz. Diyeceksiniz ki 'Türkiye bir ateş çemberinden geçiyor. 13 yılda ülkeyi bu hale getirdiler, kan ve gözyaşı var, her gün şehitlerimiz geliyor, biz bundan rahatsızız. Bu ülkede sen huzur istiyorsan gel beraber sandığı gidelim'. Arkadaşınıza, dostunuza, akrabanıza telefon edin, sandığa gitmesini, oy kullanmasını isteyin. Dolayısıyla, çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakmak zorundayız.

Bakın Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü düşünün. Saltanatı yıktı, 1 Kasım saltanatın yıkıldığı tarihtir. Şimdi birileri yeniden saltanat kurmak istiyor. Buna izin vermeyin. Siz bunu çok daha iyi bilirsiniz. Kuvayi Milliye'nin yatağıdır buralar, efelerin, halktan yana olanların yatağıdır buralar. Buna izin vermememiz lazım. Kurulacaksın kaçak sarayına, ahkam keseceksin oradan. Binlerce çocuk yatağa aç gidiyor, yazık günah.

Rahmetli Ecevit ne diyordu; 'Ne ezen, ne ezilen biz ancak halkça bir düzen diyoruz'... Evet biz ancak halkça bir düzeni sağlayabiliriz.

Anayasası askıda, televizyon ve gazeteler üzerinde büyük baskılar var. Polis eşliğinde basılıyor, televizyon ekranları karartılıyor. Gazeteciler ölümle tehdit ediliyor. Vatandaşın haber alma hakları kısıtlanıyor. Bu süreç, bize yakışan bir süreç değil.

Şunu söyledi Gazi Mustafa Kemal, 'Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir' dedi. Yani güçlü bir sosyal devlet, Türkiye olmak zorundadır. Bu devlet herkesin sahibidir, olmak zorundadır. Bir kişi kendi iradesini saraya ipotek etmişse, o kişiden bu ülkeye fayda gelmez, hepimizin bilmesi lazım.

Gencecik fidan gibi çocukları babalar toprağa veriyor. Kan, gözyaşı bu milletin kaderi değildir. Yeter demeniz lazım artık. İşçisiyle, köylüsüyle, memuruyla, emeklisiyle, çiftçisiyle 'yeter' demeniz lazım. Türkiye bunu hak etmiyor, yazık günahtır bu memlekete. Ayrışmayacağız, bölünmeyeceğiz. Bir arada olacağız, güçlü olacağız.


Ben yetkiyi saraydan değil sizden almak istiyorum. Türkiye bir ateş çemberinden geçiyor, bu ülkeyi kimin yönettiği belli değil, düne kadar gittiler oturdular masaya biz çözüm üreteceğiz dediler. Sonra çıkıp kalktı dediler ki 'PKK bizi kandırdı', siz çocuk musunuz ya devlet yönetiyorsunuz. PKK sizi kandırdıysa siz nasıl bu ülkeyi yönetiyorsunuz, sonra kalktı paralel kandırdı, bir başkası kalktı Esad bizi kandırdı. Herkes sizi kandırıyorsa siz bu memleketi nasıl idare edeceksiniz?"