Kılıçdaroğlu YGS sürprizini açıkladı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, YGS soruşturmasıyla ilgili kendi sürprizinin detaylarını anlattı:  ‘AK Parti döneminde düzenlenen geçmiş sınavlardan biri için, “İsmi geçen kişiyi iyi bir yere yerleştirin” anlamına gelen bir e-posta bulduğunu söyledi.

10.05.2011 - 07:34

Kılıçdaroğlu YGS sürprizini açıkladı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) soruşturmayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş’in “Soruşturmadan sürpriz sonuçlar çıkabilir” sözlerinin ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendisinin de bildiği bir sürpriz olduğunu belirtmişti.

Kılıçdaroğlu’nun, “Önce Savcı açıklasın” çağrısına karşın soruşturmayı yürüten savcılık makamından dün beklenen açıklama gelmedi. Hürriyet gazetesinin haberine göre bu gelişme üzerine Kılıçdaroğlu, kendi sürprizinin detaylarını anlattı:

“YGS şifre iddialarını araştıran polis, ÖSYM’nin bir bilgisayarında yaptığı incelemede, bu hükümet döneminde geçmiş yıllarda yapılan bir sınavda, bir adayla ilgili ‘İsmi geçen kişiyi iyi bir yere yerleştirin’ anlamına gelen, bir elektronik postanın izine rastlamış. Bu e-posta, geriye doğru inceleme sırasında, silinmiş bilgiler arasında bulunmuş.”

‘YERLEŞTİRİLDİ Mİ BELLİ DEĞİL’
Kılıçdaroğlu iddialarını şöyle devam etti;

“Posta doğrultusunda, hakkında talepte bulunulan kişi bir yere yerleştirildi mi yerleştirilmedi mi onu henüz bilmiyoruz. Ancak bu hükümet döneminde geçtiğimiz yıllarda yapılan ÖSYM sınavlarından biri kapsamında atılan bir posta bu. Oradan hareketle de ilginç verilere ulaşıldığı bilgisi geldi bana. Tabii ben de daha detaylı bir inceleme yapacağım. Yeni bilgilerin gelmesini bekliyorum. Benim konunun detaylandırılması halinde soruşturmayı yürüten savcı ve emniyet ekibine yönelik baskının artırılacağına dair şüphelerim var. Bu nedenle süreci daha dikkatli ve titiz yürütmek zorundayız, telefon dinlemeleri de malum. Dolayısıyla sabırlı bir şekilde yeni bilgilerin bana ulaşmasını bekliyorum.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...