İlişkili Haberler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın İstanbul Adalet Sarayı'ndaki odasında rehin alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Savcının göz göre göre rehine alınmasını izleyen hükümet ve istihbarata sormak istiyorum; Bayrak, flama, silah, plastik kelepçe gibi eylem araçları ile adliyeye nasıl girildi? Bu malzemelerin adliyeye sokulmasında yaşanan elektrik kesintisi etkili mi olmuştur?

Yoksa elektrik bu iş için kasıtlı mı kesilmiştir? Adliyenin var olan jeneratörü devredeyse, bu malzemelerin içeri sokulmasında kimler yardım etmiştir? Hükümetin kesinti sonrası 'Terör saldırısı olabilir' açıklaması, rehin alma olayında parmağı olduğunun göstergesi midir? Ülke güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamak görev tanımınızda var mıdır? Bir ülkenin Milli İstihbarat Teşkilatı, vazifesi olmayan işlerle uğraşırsa, Cumhuriyet’in savcılarının odası da davulla zurnayla basılır!''

"GERÇEKÇİ GÖRÜNMÜYOR"

İddia, Türkiye'nin büyük bir bölümünü etkileyen elektrik kesintisiyle ilgili açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a soruldu.

Şu ana kadar elektrik kesintisinin nedenine ilişkin bir tespit yapılamadığını söyleyen Yıldız, şunları söyledi:

"Teknik bir gerekçeyle mi, yoksa üzerinde bir manipülasyon oynama mı oldu, işletme hatasından mı kaynaklandı. yoksa siber bir yapıdan mı kaynaklanıyor? Bunların herbirisini söylemek için erken. Bir çok birim itibariyle buna bakıyoruz. Bunlar da ihtimal dışında değil diyemeyiz.

Bu konuda elimizde kesin bir delil yok. Yani adliyedeki bu vaka ile bağlantı kurmak şu anda bizim için çok gerçekçi görünmüyor. Bunun için elimizde bir verinin olması lazım. Ama dediğim gibi bütün ihtimalleri değerlendiriyoruz."