Kılıçdaroğlu zihniyeti sorguladı

Ankara'daki Garnizon Koşusu'nun yapılamayışını Twitter ve Facebook'ta konu edinen CHP lideri, geleneklere dikkat çekti ve koşuyu engelleyen zihniyeti eleştirdi.

Haberler 27.12.2010 - 19:22

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin yıl dönümü kutlamaları kapsamında her yıl yapılan Garnizon Koşusu'na güzergah tahsis edilmemesini sosyal paylaşım sitesi Twitter'da değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, Twitter'daki hesabında koşunun yapılmamasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

''Bazı gelenekler önemlidir ve devamı gerekir. Zira gelenekler gündelik hayatla ilgili bazı zorluklar doğursa da bu zorluklar o ülkenin yurttaşlarının gözüne batmaz. Çünkü ulusal ve duygusal bağlar, maddi bağlardan değerlidir.

27 Aralık 1919'un 91'inci yılında, bir genelge çerçevesinde 91 yıldır yapılan Garnizon Koşusu'na mahalli kutlama kapsamında yasak getirilmesi, bu günün tarihsel önemini unutturabilir mi?

Mustafa Kemal Paşa'nın 91 yıl önce Samsun'da yaktığı bağımsızlık ateşinin sıcaklığını tüm benliklerinde hisseden ve bunu her yıl başkentin Atatürk Bulvarı'nda temsili olarak Gazi'yi tekrar karşılayan Seymenlerin görkemli ve heyecan verici geçişlerinin engellenmesi sizce hangi zihniyetin ürünü olabilir?''

Öte yandan Kılıçdaroğlu, aynı görüşlerini Facebook'taki 'sakin güç' adlı hesabında da ifade etti.

YENİ SÖZCÜ DE KONUŞTU
Bu arada, konuyla ilgili bir açıklama da, CHP MYK toplantısı sonrası yeni Genel Sekreter ve Sözcü Bihlun Tamaylıgil'den geldi.

Tamaylıgil, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında kurultay sonrası ilk kez toplanan Merkez Yönetim Kurulu sonrası konuştu.

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 91. yılını kutlayarak başlayan Tamaylıgil, ''Bu günü bayram olarak kutlamamız gerekirken, yasaklarla giden bir sürecin işlediğine tanık olduk ve bunu üzüntüyle yaşadık ama buradan bir söz vermek istiyorum; 2011 yılında, CHP'nin, halkın iktidarında bugün, bayram coşkusu içinde tüm Ankaralılarla birlikte kutlanacaktır'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...