Kılıçdaroğlu’dan ‘akıl’ yanıtı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kendisinin aklına ihtiyacı olmadığını ifade eden Başbakan Davutoğlu’na yanıt verdi. “Davutoğlu gerçekten başbakan mı?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Hangi gerekçeyle Öcalan’ın aklına ihtiyaç duyuyorsunuz?” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.10.2014 - 15:24

Kılıçdaroğlu’dan ‘akıl’ yanıtı

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker'i ziyareti sonrasında açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, “Durumu iyi, moral veriyorlar. İnşallah bir an önce sağlığına kavuşur” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçtaroğlu, şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanı bugün konuşmalar yaptı. Şimdi kim Başbakan Davutoğlu'nun önce kişiliğini kanıtlaması lazım. 'Benim Kılıçdaroğlu'nun aklına ve şeyine ihtiyacım yok' demiş. Önce şunu söyleyeyim; 'Akıl, akıldan üstündür' diye bir kavram vardır. Ortak akıl denen bir kavram vardır. Düşünen herkesin, düşüncesine, aklına, insan olan herkesin ihtiyacı vardır. İstişare dediğimiz bir kavram vardır. Oturulur, belli konular tartışılır. Bizim düşüncemiz budur, beğenirler veya beğenmezler. 'Aklımıza ihtiyacının olmadığını' ifade etti, ama ben şundan eminim. CHP'nin görüşlerine, CHP'li olmayanların bile saygısı vardır. En azından şöyle bir düşünceleri vardır, 'Bu konuda CHP acaba ne düşünüyor' diye. Biz düşüncelerimizi rahatlıkla ifade ettik.

'BAŞBAKAN MISIN?'
Kaldı ki Sayın Davutoğlu bir gün önce de 'Acaba bu konuda Kılıçdaroğlu ne düşünüyor?' diye bana soru sormuştu. Hem bana soru soracaksın, benim ne düşündüğümü öğrenmek isteyeceksin. Sonra da diyeceksin ki; 'Senin aklına ihtiyacım yok'. O zaman bana o soruyu niye soruyorsun? Sen Başbakan mısın, değil misin? Önce bunu bir kanıtla bakalım. Sonra ne demek, 'Aklına ve şeyine ihtiyacım yok'. Hadi aklı anladık da, bu 'şey' kısmına biraz açıklık getirmesi lazım. Bir bakalım neyi kastediyor acaba burada?

'HANGİ GEREKÇEYLE ÖCALAN'IN AKLINA İHTİYAÇ DUYUYORSUNUZ?'
IŞİD'e eleman devşiren merkezler var mı? Var. Yurtdışından gelip, üzerinden geçen terör unsurları var mı Var. Bütün bunlardan AKP Hükümeti'nin bilgisi var mı? Elbette var. Petrol ticareti var mı? Var. Bütün bunlara kim göz yumuyor? AKP göz yumuyor. Diyor ki 'IŞİD'e silah gönderdiğimizi kimse ispat edemez'. Adana'da görülen davalara niye yayın yasağı getiriliyor 'Bütün dünyanın bildiği gerçeği bizim vatandaşımız öğrenmesin' diye. Bizim de görevimiz, 'Vatandaş öğrensin'. Adana'da mahkemede görülen davalara yayın yasağını niye getiriyorsunuz? Terör örgütlerine silah gönderiyorlar, tırlarca... O gönderdikleri silahları 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öğrenmesin' diye. Biz de diyoruz ki 'Hayır. Madem ki bu işi Amerikalılar biliyor, Almanlar biliyor, Fransızlar biliyor... Bizim vatandaşlarımızın günahı ne, onlar da gerçeği öğrensinler. Benim onlarla anlaşamadığım nokta, benim doğruları söylemem, onların da halkı kandırmaları. Anlaşamadığımız nokta bu. Ben şu soruyu Davutoğlu'na sormak isterim; hangi gerekçeyle siz Öcalan'ın aklına ihtiyaç duyuyorsunuz? Bunu da çıksın bir açıklasın bakalım."

'KUKLA MISIN?'
İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın "İki grup arasındaki çatışmadan ötürü, insanlar hayatını kaybetti" dediğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"E sen kukla mısın? Sen devleti yönetmiyor musun Sen ne iş yapıyorsun Üstelik İçişleri Bakanısın. Şikayet ediyorsun. Çözüm merciinde olan bir insan şikayet eder mi? 'Vatandaşlar birbirini öldürmüş, benim bir günahım yok. Ben Başbakanım, İçişleri Bakanıyım ve koltuğumda oturuyorum'. Bu, insanın aklıyla alay etmek demektir. Sonra bakın, devletin akılla yönetileceğini söyledik, öfkeyle devlet yönetilmez. Benim aklına ihtiyaç duymuyorsanız, bari birilerinin aklına ihtiyaç duyun. Öfkenin ne kadar zararlı olduğunu oturun okuyun. Tarihte okuyun, Türk büyükleri var, onların eserleri var. Oralardan okuyun. Yunus'tan okuyun, Mevlana'dan okuyun. Göreceksiniz. Orada öfkenin ne kadar zararlı olduğu anlatılır."

Sayfa Yükleniyor...