"Kan dökmeden başkanlık sistemini gerçekleştiremezsiniz"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi tartışmalarına değindiği konuşmasında sert ifadeler kullandı: Kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz

DHA 11.05.2016 - 13:51

"Kan dökmeden başkanlık sistemini gerçekleştiremezsiniz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" dedi.

Ankara'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu'na katılan Kılıçdaroğlu, burada bir konuşma yaptı.

Konuşmasında başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, anayasanın darbe hukukundan bağımsız değiştirilemeyeceğini ifade etti.

CHP lideri, "Darbe hukukuyla beraber ele alacaksak anayasayı değiştirelim. Darbe hukuku kalsın, biz bu anayasayı değiştirelim; ne için? 'Başkanlık sistemini getireceğiz'. Bir kişi konuşacak, Türkiye susacak. Bir kişi konuşacak, hakim ona göre karar verecek. Bir kişi konuşacak, ona göre milletvekili listeleri hazırlanacak. Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz. Açık ve net" diye konuştu.

Anayasanın değiştirilemez ilk 4 maddesi üzerinden hükümetin bu konudaki tutumunu eleştiren Kılıçdaroğlu, "Orada Atatürk milliyetçiliği var ya Atatürk adını nasıl çıkarırız oradan, bütün formül onun üzerine kurulu. Kardeşim sen kim olursan ol, ne kadar güçlü olursan ol sen Atatürk'ün adını anayasadan çıkaramazsın" dedi.

DAVUTOĞLU'NA ELEŞTİRİ

Kılıçdaroğlu, "Türkiye, cumhuriyet tarihinin en derin krizlerinden birini yaşıyor. TOBB gibi Türkiye'nin gözü, yüreği olan, bütün dünyanın ilgiyle izlediği bir genel kurala Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanı katılamıyor" sözleriyle Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun TOBB Genel Kurulu'na katılmamasına da tepki gösterdi.

Davutoğlu'nun görevi bırakması için ise Kılıçdaroğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

"Son 2 seçimde Sayın Davutoğlu bir başarı elde etti. Meşru bir hükümetti. Geldi Başbakanlık koltuğuna anayasaya, yasalara, teamüllere göre oturdu. Parlamentodan güven oyunu aldı. Bir sabah kendisini çağırdılar saraya. 'Buyur buraya gel. Görevi bırakacaksın'.

Neye göre bırakacaksın? 23 milyon 600 bin oy almış bir siyasi partinin genel başkanına bir kişi çıkıp diyor ki 'Görevi bırakacaksın'. Onun yanıtı. 'Emredersiniz, öğleden sonra bırakıyorum'. Bu demokrasi mi? Hani milli irade nerede? Sabah milli irade, öğleden sonra milli irade, akşam milli irade, gece milli irade. 23 milyon 600 bin kişinin oyunu çöpe atmaya kimin hakkı ve kimin yetkisi var?"

"SIRA AB İLE KAVGA ETMEYE GELDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB'ye yönelik vize tepkisine de değinen Kılıçdaroğlu, "İsrail'le, Mısır'la, Suriye'yle, İran'la, Rusya'yla kavga ettik. Şimdi sıra geldi AB ile kavga etmeye. Oradan da nasıl bizi atarlar, onun formülünü arıyorlar. Bu olamaz. Buna izin vermemeliyiz. Dış politika bizim üçüncü ciddi sorun alanımız" ifadelerini kullandı.

TOBB'A: TÜSİAD KADAR YÜREKLİ OLAMADINIZ

Kılıçdaroğlu'nun genel kurulunda konuştuğu TOBB'a yönelik eleştirileri de oldu. 

"Laiklik anayasadan çıkarılmalıdır, diyor. Niye itiraz etmiyorsunuz? Sizin ünvanınızın başında Türkiye yok mu?" ifadelerini kullanan CHP lideri, şunları kaydetti:

Bir kişi kalkacak, TBMM Başkanı kalkacak, konuşacak. 'Laiklik anayasadan çıkarılmalıdır' diyecek, kusura bakmayın ama TÜSİAD kadar yürekli olamayacaksınız. Bunu kabul edemiyorum."

Sayfa Yükleniyor...