NTV

Kılıçdaroğlu'dan 'denize dökeriz' tepkisi

ntv.com.tr

Türkiye

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekili Hüsnü Bozkurt’un tepki gören açıklamalarını tasvip etmediğini bir kez daha dile getirdi ve “Asarım, keserim, denize dökerim, bunlarla olmaz” dedi.

16 Nisan anayasa referandumuna 12 gün kala, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu değerlendirmelerde bulundu.

Ankara'daki bir toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt'un "Referandum'da 'evet' çıkarsa hepinizi denize dökeriz" sözlerini değerlendirdi.

"Diline hakim olamayan memleketi yönetemez. Milli iradenin üstünde hiçbir güç yoktur. Öyle ‘asarım, keserim, denize dökerim’ bunlarla olmaz" diyen CHP Lideri şunları söyledi:

"Evet oyu kullananın da hayır oyu kullananın da başımın üstünde yeri vardır dedim, nokta. Suçlamadım ve hiçbir arkadaşımın suçlamasına izin vermem, doğru da bulmam. Referandum yapıyoruz, kavga yapmıyoruz. Anlatacağız, konuşacağız ve kararımızı vereceğiz. Her arakadaşımın, her siyaetçinin diline hakim olması lazım. 3 tane alkış geldi diye diline hakim olamamak doğru değil, gaza gelip memlekete felakete götürür. O nedenle konuşmayı tasvip etmediğimi dün de televizyonların genel yayın yönetmenlerinin önünde söyledim. Doğru bulmuyoruz, bu memeleketin huzura ihtiyacı var..."

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, referanduma ilişkin yaptığı değerlendirmelerden öne çıkanlar şöyle:

- Olay parti, seçim, kişi meselesi değil.

- Bizim ortak değerlerimiz bayrağımız, demokrasi, vatan, birlikte yaşama iradesidir. Bunları ne kadar büyütürsek, huzuru ve barışı o kadar sağlamış oluruz.

- Anayasa değişikliğiyle seçilecek olacak başkana, arzu ettiğinde ve hiçbir gerekçe göstermeden Meclis’i feshetme yetkisi veriyoruz. Bu doğru mu yanlış mı, bunu düşünmek lazım. Bu yetkiyi bir kişiye verelim mi vermeyelim mi, soru budur.

- Devletin işleyişi ve yapısıyla ilgili, tek başına karar alma yetkisi veriyoruz başkan seçilecek kişiye. 'Ben 50 tane bakanlık istiyorum ya da hiç istemiyorum' diyebilir. Biz bunu, bir sabah uyandığımızda Resmi Gazete'de öğreneceğiz. Meclis'te görüşülmeyecek. Bu yetkiyi vermek doğru mu, yanlış mı buna karar vereceğiz.

- Başkan seçilecek kişi partisinin de genel başkanı olacak. Genel başkan olarak hakimler tayin edecek. Bunu yapsın mı, yapmasın mı, konu bu kadar basit.

- 18 madde öyle içinden çıkılmaz maddeler değil, açık ve net. Öyle yetkiler veriyoruz ki hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmayacak. Bugün OHAL, MGK'nın hükümete tavsiyesi, Meclis'e gelmesi ve ortak aklın gereği olarak; milli irade tarafından ilan ediliyor. Bu anayasa değişikliği kabul edilirse, OHAL'i bir kişi ilan edecek. 

- Ben bunları anlatınca 'Kılıçdaroğlu yalan söylüyor' diyorlar. Açık ve net çağrı yaptım, tekrarlıyorum. Benim bir televizyon kanalım yok, onların yüzlerce var. Benim arkamdan koşturan, destek veren gazeteci yok, onların yüzlerce var. Onların belirleyeceği kanalda, seçeceği gazetecilerle çıkalım anayasayı tartışalım. Vatandaş da izlesin ve kararını versin. 

- 141 yıllık parlamento geleneğimizi neden reddediyoruz. Padişah vardı, şeyhülislam vardı, sadrazam ve vezirler vardı. Şimdi bir kişi olacak...

ETİKETLER