İlişkili Haberler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili iddialara ilişkin "Ben saray şu veya bu demedim. Ama açık ve net şunu dedim: Ankara'daki beylere çağrı yaptım. Bu ülkede altın kaplı klozetler yapıyorsa bunu birilerinin düşünmesi lazım. Beyefendi üstüne alınmış. Ben onu muhatap almıyorum kesinlikle" dedi.

Kılıçdaroğlu, katıldığı televizyon programında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aralarında polemik konusu olan "altın kaplama klozet" konusuna ilişkin soruyu yanıtladı.

Altın kaplı klozetlerin fotoğrafların gazetelerde yer aldığını savunan Kılıçdaroğlu, "Bu iktidar döneminde bir devlet dairesinde, kamu dairesinde bir kişinin kalkıp kendisine altın kalkıp klozet yapıyorsa bunun sorumlusu ben miyim? Ben bunun hesabını sormayacak mıyım?" diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, modaratörün "Altın kaplı klozet sarayda mıydı?" sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Ben saray şu veya bu demedim. Ama açık ve net şunu dedim: Ankara'daki beylere çağrı yaptım. Bu ülkede altın kaplı klozetler yapıyorsa bunu birilerinin düşünmesi lazım. Beyefendi üstüne alınmış.

Ben onu muhatap almıyorum kesinlikle. Benimle özel bir tartışma alanı yaratmak istiyor ama niye ben onu muhatap alayım. Cezai ehliyeti olmayan birini benim muhatap almam doğru değil ki, önce cezai ehliyetinin olması lazım. Öyle bir şey yok ortada."

Bugün kullanılan dilin nefret dili olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, "Buradan Kandil gecesi, tuvalet temizleyip çocukların rızkını sağlayan tüm emekçilerin gözlerinden öpüyorum. Bu ona yeter" dedi.

Kılıçdaroğlu, katılımcıların bu yöndeki sorularını devam ettirmesi üzerine şöyle devam etti:

"O benimle tartışmak istiyor. Niye tartışayım ben onunla. Bu ülkede dünya kadar sorun var. İsraf. Allah aşkına altın kaplamalı klozet israftır. Hiç aklına geliyor muydu? Kim yaptı bunu? Niye hesabını sormuyor, ben sorduğumda da neden bağırıyor? Gazetelerde bunun ayrıntıları var.

Kim yaparsa yapsın, onu yapan kişi şu an ödüllendiriliyor mu? O kişi şu anda görevinin başında mı değil mi? Dönemin metaforu. Hani sayın Arınç diyor ya.... Bu kadar israf olmasaydı vergi toplamaya bile gerek kalmazdı. Bunların şatafatına bakın, lale devrini yaşıyorlar.

17 milyon yoksulu var ülkenin. Siz, altın kaplamalı klozet yaptırıyorsunuz. Ben buna isyan etmeyecek miyim Beyefendi üstüne alınmış, neyine alınırsa alınsın. Üstüne gideceğim bunun. Saraya beni davet ediyor. Hukukun üstünlüğünü savunan bir cumhurbaşkanı, ettiği yemine sadık kalan bir cumhurbaşkanı, kaçak olan bir sarayda oturmaz."

DAVETE RET

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinden kendisine yönelik eleştirilerde bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yanıt vermişti.

Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde buraları dolaşsın, herhangi bir lavaboda, tuvalette acaba böyle altın kaplama bir klozet bulacak mı? Eğer bulursa ben Cumhurbaşkanlığı görevini bırakacağım" diyerek, Kılıçdaroğlu'nu iddialarına ilişkin inceleme yapmak üzere, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet etmişti.

Erdoğan'ın bu davetinin ardından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da Kılıçdaroğlu'na resmi davette bulunmuştu. Bu davete CHP'den olumsuz yanıt gelmişti.