Kılıçdaroğlu'dan Gaffar Okkan'ın mezarına ziyaret

"Adalet Yürüyüşü"nün 16. gününde Sakarya'nın Hendek ilçesine ulaşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın mezarını ziyaret etti.

Anadolu Ajansı 30.06.2017 - 08:48 | Son Güncelleme : 30.06.2017 - 11:08

Kılıçdaroğlu'dan Gaffar Okkan'ın mezarına ziyaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki için Ankara Güvenpark'tan başlattığı “Adalet Yürüyüşü”nün 16. gününe Sakarya'nın Hendek ilçesi girişinden başladı.

Yürüyüş öncesinde Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da uğradığı saldırıda 5 silah arkadaşıyla 16 yıl önce şehit düşen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın Sakarya'nın Hendek ilçesindeki mezarını ziyaret etti.

Okkan'ın mezarında dua eden Kılıçdaroğlu, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yürüyüşe inançla ve kararlılıkla devam edeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Okkan'ın terörün en yoğun olduğu dönemde Diyarbakır'da görev yaptığı hatırlattı.

Okkan'ın terörle mücadeledeki kararlılığı ve tutumunun sadece Diyarbakır'da değil Türkiye'nin her köşesinde takdir topladığını belirten Kılıçdaroğlu, Gaffar Okkan'ın, terörle mücadelede halkın desteğini almak, halkla teröristleri ayırma konusunda verdiği mücadele, izlediği yol ve yöntemin değerli olduğunu dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, emniyet teşkilatının Okkan'ı örnek almasını istediğini söyledi.Okkan teröristler tarafından şehit edildiğinde tüm Diyarbakır'ın yas tuttuğunu anlatan Kılıçdaroğlu, Okkan'ın hayatını kaybettiği gün olan 24 Ocak'ta, Uğur Mumcu'nun da teröre kurban gittiğini ifade etti.

Diyarbakırlı vatandaşların doğan çocuklarına Okkan'ın ismini verdiğini, Gaffar Okkan'ı unutmayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Terörden çok acı çektik. 'Analar ağlamasın' diye söylemlerde bulunduk. Zaman zaman şiirler okuduk, türküler yaktık ama terörü önleme konusunda önemli adımlar atamadık. Terör hala can yakıyor. Özellikle terörle mücadele konusunda emin olun son derece samimiyiz. Her sefer, her ortamda dile getiririm, derim ki 'Siz, terörle mücadele konusunda bizden ne istiyorsunuz? Biz size her türlü desteği vermeye hazırız.' Biz terörü istemiyoruz kendi topraklarımızda. Kendi topraklarımızda huzuru ve adaleti istiyoruz."

Kemal Kılıçdaroğlu, açıklamalarının ardından beraberindekilerle yürüyüşüne devam etti.

Sayfa Yükleniyor...