Kılıçdaroğlu'dan il başkanlarına "diğer partileri ziyaret edin" talimatı

Çanakkale'de il başkanlarına seslenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, uzlaşma kültürünün önemine işaret etti ve "Sizden isteğim diğer partilerin il başkanlarını ziyaret edin" dedi.

ntv.com.tr 09.08.2016 - 14:57 | Son Güncelleme : 09.08.2016 - 15:30

kılıçdaroğluu.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale'de partisinin il başkanları toplantısına katıldı.

Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, siyasette ve demokraside uzlaşma kültürünün önemine işaret etti.

İl başkanlarından diğer partileri ziyaret etmesini isteyen Kılıçdaroğlu, "Sizden isteğim diğer partilerin il başkanlarını ziyaret edin. Oturun çaylarını kahvelerini için, onlarla sohbet edin. Uzlaşma kültürünün demokrasinin olmazsa olmazlarından olduğunu anlatın" dedi.

"Biz onların siyasi görüşlerine katılmıyoruz ama onlar bizim hasmımız değil" ifadesini kullanan CHP lideri, "Bu ülkede birlikteliği sağlamanın yolu farklı düşüncelere saygıdan geçer. Ortak aklı egemen kılacağız. Belirli konularda uzlaşabiliriz demektir. Uzlaşma kültürünün ne kadar değerli olduğunu anlatın. Uzlaşmada amaç bu ülkede birliği sağlamaktır" diye konuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Camileri bir siyasal partinin arka bahçesine dönüştürmek vatandaşı ayrıştırır. Camiye siyaset sokulması, Türkiye'nin ve demorkasinin geleceği açısından en büyük tehlikelerden biridir. Kışlaya siyaset girmesin. Askeri, siyasetin içine sokarsanız darbeye kapı aralarsınız. Bu ülkenin kurucu değerlerinin başında gelen Gazi Mustafa Kemal'in en büyük arzusu budur. 

Adliyeye siyaset sokmayacağız. Adalet anlayışı gerçek anlamda olacak. Vicdanı ve hukukun üstünlüğü kavramına göre hakim karar verecek. Yargının görevi bir merkezden alınan talimata göre karar vermek değildir. Böyle kişi adalet dağıtamaz. 3 temel konuyu her yerde anlatacağız. Sabır ve kararlılıkla anlatacağız.

"ELİN OĞLU MARS'A ARAÇ GÖNDERİYOR"

Siyasette öz eleştiriden kaçınmayacağız, geçmişi iyi analiz edeceğiz. İlk düşüneceğimiz konu Türkiye bu hale nasıl geldi? Bunun özeleştirisini yapacağız. Bu özeleştiri yeter mi, yetmez. İyi analiz edeceksiniz ki aynı olaylar bir daha yaşanmasın. Kaç darbe yaşadık yine bir darbe girişimiyle karşılaştıysak geçmişi neden iyi analiz etmedik. Elin oğlu Mars'a araç gönderiyor, biz 21. yy'de darbe girişimiyle uğraşıyoruz. Düşünen herkesin geçmişi iyi tahlil etmesi gerekiyor. 

"SIZMA YOK, YERLEŞTİRME VAR"

FETÖ tipi örgütlenmenin devletin bütün alanlarına yerleştirildiğini unutmayacağız. Sızma yok, yerleştirme var bunu unutmayacağız. Şimdi devlette liyakati getireceğiz diyorlar, takip edeceğiz. Devlette liyakat biterse devlet çöker. Devlette görev almanın yeri cemaatçilikten, tarikatçılıktan değil, bilgi ve birikimden geçmelidir. Her koşulda demokrasiyi savunacağız. Darbelerden en büyük zararı çeken parti biziz. Bizim genel başkanlarımız hapse atıldı, mal varlıklarımıza el konuldu. Darbelerin bu ülke için ne büyük felaketlere yol açtığını bilen tek parti biziz. Her parti sonrası Türkiye 10 yıl geriye gitmiştir. Türkiye'nin hukuk sistemi darbe hukukundan arındırılmalı diyoruz. Ne darbe ne dikta tam demokrasiyi sonuna kadar savunacağız. 

Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine sahip çıkacağız. Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkmak bir partinin tekelinde değil bütün partilerin ortak amacı olmalı. Cumhuriyetimizin kurulması sıradan değildir, kurulmasında binlerce şehidin kanı vardır. Kendi tarihimizi bize yanlış öğretiyorlar. Cumhuriyet tarihini bize yanlış anlatanların başında Kenan Evran ve arkadaşları geliyor. Atatürkçülüğü de en çok istismar edenler Kenan Evren ve arkadaşlarıdır. Atatürkçülük onların söylediği gibi değil, üretim yapmak, vatandaşları kucaklamak, herkesin inancına saygı duymak demektir.

"PARLAMENTER SİSTEMİ BİR GECEDE ÇÖPE ATAMAYIZ"

Parlamenter sistemimizi güçlendirmek zorundayız. Kaldıralım bunu yeni sistem getirelim diyorlar. TBMM, Kurtuluş Savaşı'nı yöneten bir Meclis'tir. Bu Meclis ülkenin bütün sorunlarını çözmeye muktedirdir. Meclis'i güçlendirmemiz lazım. Bizim parlamenter sistemimiz yeni değil, 150 yıllık tarihi mirastır. Bir gecede çöpe atamayız. Herkes bu konuda duyarlı olmalıdır. En son sınavı da başarıyla vermiştir. 15 Temmuz gecesi milletvekli arkadaşlarıma ilk talimatım 'derhal Meclis'e gidin' oldu. Darbeye direndiler.

TBMM BAŞKANI'NA ÇAĞRI

Bu parlamentonun ne kadar önemli bir işlem yaptığını gösteriyor. Başka sisteme gerek yok. Yeter ki kutuplaştırma yapmayalım, bütün sorunlarımızı çözeriz. Parlementoda güvenlik ve istihbarat komisyonu var. Hiçbir istihbaratçı gelip bilgi vermiyor. TBMM Başkanı'na açık çağrı yapıyorum; yasanın gerekliliğini yerine getirmelisiniz. Neden gelip bilgi vermiyorlar. Bu konuda siyasetçiler samimi olmalıdır.

Bizim demokrasi anlayışımız ne kadar geniş ve engin. Bu ülkenin 79 milyon vatandaşını kucaklıyoruz. CHP demokrasinin güvencesi olmak zorunda. Bu bizim tarihi misyonumuzdur. Bedeller ödedik, bu yoldan sapmadık.

Medyanın özgürlüğünü sonuna kadar savunacağız. Medya 4'üncü güç olarak kabul edilir. Medya halkın gözü kulağı ve sesidir. Medya olmasaydı halk direnme hakkını kullanamayacaktı. Bu hakkın ne kadar meşru olduğunu 15 Temmuz'da gördük.  Bu hakkı gündeme ilk olarak CHP'nin gündeme getirdiğini kimse unutmasın. Gazeteye kimse müdahale etmemeli. Demokrasiyi savunacaksak sonuna kadar savunacağız. Partisine adamına göre demokrasi olmaz. 

Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı. Hakim vicdan ve hukukun üstünlüğüne göre karar vermeli. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı önemli. Yargı bağımsızlığını sağlamak hepimizin ortak görevidir.

Bir Allah'ın kulu 12 maddelik Yenikapı manifestosundan şu cümle yanlış desin değiştireceğim. Tam demokrasi istiyoruz. Eğer bir ülkede kadınlar gülerse o ülkede huzur vardır. 

HAKKARİ VE ŞIRNAK TEPKİSİ

İki ilimizi il olmaktan çıkartıyorlar. Hakkari'yi Yüksekova'ya Şırnak'ı Cizre'ye taşıyacağız diyorlar. Bir devlet ülkenin bir kısmında güvenliği sağlayamıyorum diyemez. Bunu söylediği an bitmiş demektir. Sayın Binali Yıldırım'a bir çağrı yapıyorum, gelin Yüksekova ve Cizre'yi il yapalım il sayımız 83 olsun."

Sayfa Yükleniyor...