Kılıçdaroğlu'dan kredi faizini silme sözü

Erzincan mitinginde konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Kredi kartları faizlerinin, tüketici kredisi faizlerinin en az yüzde 80'ini sileceğim'' dedi.

Anadolu Ajansı 18.05.2015 - 17:40

Kılıçdaroğlu'dan kredi faizini silme sözü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu.

"ERZİNCAN ŞEKER FABRİKASI KAPATILMAYACAK"

Erzincan Şeker Fabrikası'ndan 35 bin hanenin geçimini sağladığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Tuttular 'özelleştireceğiz, satacağız' diyorlar. Sata sata bitiremediler, sıra geldi buraya. Şeker bizim hayatımızda çok önemlidir. Şeker fabrikaları sadece Erzincan'da değil, nerede kurulduysa Türkiye, çiftçi, işçi hayatından memnun. Şeker ithal etmeyiz, kendi şekerimizi üretiriz, ondan her türlü ürünü elde ederiz. Besicilikte kullanırız. Şimdi gözünü dikmişler, 'bunu özelleştireceğiz' diye. 7 Haziran'da yetki verin, o fabrika yerinde kalacak, onun bacası tütecektir. Şeker Fabrikası Erzincan'da olduğunda kim kaybediyor Allah aşkına... İşçisi memnun, yöneticiler memnun, şeker pancarı üreticisi memnun, esnafı memnun, herkes memnun ama hortumcular memnun değil."

Kılıçdaroğlu, şeker fabrikasında çalışacak işçinin de köylünün de hayatından memnun olacağını, fabrikanın kapatılmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Vatandaşları seçimde sandığa gitmeye çağıran Kılıçdaroğlu, güzel, onurlu, çalışan, üreten, işsizliğin ve yoksulluğun olmadığı bir Türkiye için, görkemli bayrak ve vatan için CHP'ye oy vermelerini istedi.

"HİÇ KİMSENİN ÖTEKİLEŞTİRİLMESİNİ İSTEMEM"

Sosyal demokrat biri olduğunu, her inanca, kimliğe ve yaşam tarzına saygısı bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Hiç kimsenin kimliğini, inancını, yaşam tarzını siyaset konusu yapmadım. Her gittiğim yerde şunu söyledim; 'İnsan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve benim başım üstünde yeri vardır.' Çirkin bir politika yapıyorlar. En temiz duygularımızı, manevi duygularımızı siyasete alet ediyorlar. Buna izin vermeyin. Siyasetin alanı farklıdır. Eğer benim komşum açken ben rahat uyuyorsam beni sorgulayın. Komşusu açken biz rahat uyuyamayız. Onun da karnı doyacak, benim de karnım doyacak. Onun çocuğu da benim çocuğum da işe girecek. O da sevinecek ben de sevineceğim. Benim hayat felsefem budur. Hiç kimsenin ötekileştirilmesini istemem. Bütün vatandaşlarımı kucaklamak isterim."

''EN AZ YÜZDE 80'İNİ SİLECEĞİM''

CHP'nin iktidara gelmesi durumunda faizlerin yükseleceğinin söylendiğini, bunun hayatında duyduğu "en saçma söz" olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Erzincan'dan söylüyorum, Ankara'daki beyler duysun. Kredi kartları faizlerinin, tüketici kredisi faizlerinin en az yüzde 80'ini sileceğim. Bırakın yükseltmeyi en az yüzde 80'ini sileceğim, vatandaşı rahatlatacağım. Bunu silerken de onların yaptığı gibi yapmayacağım, bu bizim partili sileyim, bu bizim partili değil silmeyim. Bu bize oy verdi sileyim, bize oy vermedi cezalandırayım. Bunu yapmayacağım. Kimin borcu varsa faizinin en az yüzde 80'ini sözüm söz sileceğim" dedi.

"FAİZLERİ DÜŞÜRECEĞİZ"

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin iktidar olması durumunda ekonomik istikrarın bozulacağı yönünde söylemler bulunduğunu anımsatarak, "Allah aşkına istikrar mı kaldı, ekonomi mi kaldı. Abisi ne diyor Abisi diyor ki 3 yıldır ekonomi patinaj yapıyor. Kim iktidarda, niye patinaj yapıyor? Git esnafa, çiftçiye sor bakalım, rahat mı?" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de 6 milyon 200 bin işsiz olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Meclis tatile girmeden önce bir kanun tasarısı getirdiler, Yabancıların Çalıştırılması Hakkında Kanun. 6 milyon 200 bin işsizin var, dışarıdan işçi getireceksin, Türkiye'de çalıştıracaksın. Buna izin verecek misiniz 6 milyon 200 bin işsizin anne ve babasına sesleniyorum, ben önce kendi çocuklarımın, bu ülkenin çocuklarının iş bulmasını isterim. Dışarıdan gelenlere iş, kusura bakmayın, bizim kitabımızda yoktur. Önce bu ülkenin çocukları iş bulacak. Dışarıdan getirip çalıştıracaksın, bizim çocuklar ne olacak 6 milyon 200 bin kişiye işi CHP bulacak, biz bulacağız. Ekonomide istikrarı biz sağlayacağız. Bütçe disiplinini biz sağlayacağız. Her kuruşun hesabını bu millete vermeyi onurlu görev sayacağız. Eğer bir politikacı topladığı vergilerin nerelere harcandığının hesabını millete vermiyorsa o politikacı cebini düşünüyordur, sizi değil. Biz ekonomik istikrarı, büyümeyi sağlayacağız. Döviz kurunu dengeli hale getireceğiz. Faizleri düşüreceğiz. Çünkü biz üreten, büyüyen, şanlı, görkemli, işsizliğin olmadığı bir Türkiye istiyoruz."

Sayfa Yükleniyor...