Kılıçdaroğlu’dan MHP’ye tezkere eleştirisi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kobani'de yaşananlardan hükümeti sorumlu tutarak, “IŞİD’le mücadele için değil, Suriye ile mücadele için oraya girmeye çalışıyorlar" dedi. Kılıçdaroğlu, tezkereye destek veren MHP'yi de eleştirdi.

Haberler - NTV Haber 04.10.2014 - 16:42

Kılıçdaroğlu’dan MHP’ye tezkere eleştirisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’den geçen tezkereyi eleştirdi.

Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, tezkerenin hükümet için yüzkarası olduğunu öne sürdü.

Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Hiç kimse ben askerimi göndereceğim o bataklığa demiyor; ne Almanya, ne Fransa, ne Estonya. IŞİD’le değil, Suriye ile mücadele için oraya girmeye çalışıyorlar. Eğer, IŞİD’le mücadele edeceklerse ona göre bir tezkere getirirlerdi.”

Kılıçdaroğlu, hükümeti IŞİD konusunda iki yüzlü davranmakla suçladı.

Tezkerelerin IŞİD’le mücadele için değil, Suriye yönetimine karşı çıkarıldığını savunan Kılıçdaroğlu, “Tezkerede, IRAK’ın toprak bütünlüğünden söz ediliyor ama Suriye’nin toprak bütünlüğünden söz edilmiyor” dedi.

CHP lideri, “Biz askerimizin bir bataklığa sürülmesini istemiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, tezkereye destek veren MHP’yi de eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, “ Cumhuriyeti topraklarını yabancı asker postalları çiğneyecek, bu mudur milliyetçilik? MHP, Ortadoğu’dan gelecek şehitlerin hesabını nasıl verecek?” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, yeni yasama yılı açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ayakta karşılamasıyla ilgili olarak da “Makama saygı ve protokol kuralları gereği ayağa kalktık” dedi.

Sayfa Yükleniyor...