CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da yaşanan sel felaketiyle ilgili olarak, ''Sayın Topbaş, kendisinin ve kendisinden önce İstanbul'u yönetenlerin de hataları olduğunu söylemiştir. Önce bu siyasi olgunluğu dolayısıyla sayın Topbaş'a teşekkür ediyorum ve bu siyasi olgunluğunun da gereğini yapmasını istiyorum'' dedi.

Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın ''İstanbul'da yaşanan felaketin siyasi malzeme konusu yapılmamasını'' söylediğini anımsattı.

Hiçbir felaketin siyasi malzeme konusu yapılmaması gerektiğini, Topbaş'ın bu yönde yaptığı açıklamayı da doğru bulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Doğal afetlerin boyutu insan kaybına da yol açabilir. Ama sayın Kadir Topbaş, bir gerçeği daha itiraf etmiştir; Sayın Topbaş, kendisinin ve kendisinden önce İstanbul'u yönetenlerin de hataları olduğunu söylemiştir. Önce bu siyasi olgunluğu dolayısıyla sayın Topbaş'a teşekkür ediyorum ve bu siyasi olgunluğunun da gereğini yapmasını istiyorum'' dedi.

Kılıçdaroğlu, ''Bir siyasi yönetici, insan hayatına mal olan hataları yapabiliyorsa onun gereğini de aynı olgunlukla yerine getirmelidir. Japonya'da iki saat sular kesildi diye belediye başkanı görevden ayrılma olgunluğunu gösteriyorsa burada da benzer sorumluluğu sayın Topbaş üstlenebilmedir. Hatanın olduğu, yeterli önlemlerin alınmadığı açıktır.

'İstanbullular da önlem almalıydı' demek sadece suçu İstanbulluya yüklemek anlamına gelir. İstanbullunun önlem almasından çok, İstanbul'u yöneten kişilerin önlem alması gerekir. Sorumluluğu halka atmak iyi bir yönetici olmadığınızı gösterir. Eğer sorumluluk varsa o sorumluluk önce yöneticinindir. O nedenle yönetici ortaya çıkan sorunlardan birinci elden sorumlu olur. Sayın Topbaş da o çerçevede sorumludur, çünkü İstanbul'u yöneten kişidir'' şeklinde konuştu.