Kılıçdaroğlu'dan TÜBİTAK raporu yorumu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Poyrazköy Davası'nın görüldüğü mahkemeye gönderilen TÜBİTAK raporuyla ilgili, ''Davanın çöktüğünü gösteriyor bu. O sahte delillerle masum insanların mahkum edildiğini gösteriyor'' değerlendirmesinde bulundu.

Haberler 26.01.2014 - 13:58

Kılıçdaroğlu'dan TÜBİTAK raporu yorumu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, "Balyoz ve Poyrazköy davalarına en önemli delil olan 5 No'lu CD'leri, harddisklere usulsüz veri yüklendiğine dair TÜBİTAK'ın bir raporu manşetlerde de vardı bugün. Yeniden yargılamanın önünü açacağı belirtiliyor. Siz bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Son derece önemli. Defalarca bu delillerin sahte olduğunu, üretildiğini, ısrarla ve ısrarla dile getirdik. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok uzman bu delillerin üretildiğini ifade etti. Ama hiç kimse dinlemedi.

TÜBİTAK yeni bir rapor vermiş, davanın çöktüğünü gösteriyor bu. O sahte delillerle masum insanların mahkum edildiğini gösteriyor. Davanın tabii yeniden açılması gerekiyor. Biz öteden beri şunu savunduk; Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılmalı ve bu mahkemelerde görülen davalar normal mahkemelerde yeniden görüşülmeli."

CEMİL ÇİÇEK'İN HSYK İLE İLGİLİ ÖNERİSİ
CHP Lideri, bir başka gazetecinin, "Meclis Başkanı'nın daha önce grup başkanvekilleriyle yaptığı toplantıda iki öneri öne sürdüğü söyleniyor: HSYK için 22. maddeden sonra bir uzlaşma komisyonu olsun ya da Anayasa şeklinde... Nasıl bakar CHP bu öneriye?" şeklindeki sorusuna ise, "Uzlaşma komisyonunun görev yapmasını ısrarla istedik. AKP gelmemesine karşın, üç siyasal partinin temsilcileri uzlaşma komisyonunu sürdürmek istediler. Üç kez gittiler. Ne Sayın Çiçek ne de AKP milletvekilleri gelmedi. Dolayısıyla bu uzlaşma komisyonu sona erdi. Ama yeni bir uzlaşma komisyonu oluşturmak isterse Sayın Çiçek, bunu anlayışla karşılarız ve arkadaşlarımızı görevlendiririz" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, bu açıklamalarının öncesinde ise Bülent Ecevit Siyaset Okulu'nun açılışında konuştu.

Ecevit'in 'ye temiz siyaseti öğrettiğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Temiz toplum, temiz siyaset bizim temel felsefemiz olacaktır" dedi.

Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

''Bu ülkede herkes barış ve huzur içinde yaşamalı. Her evde insanlar mutlu olmalı. Türkiye mutlu olmalı ki Türkiye dışarıda güçlü olmalı. Onun için söylüyoruz ne ezen ne ezilen. İnsanca hakça bir düzen istiyoruz. Temiz siyasetin ne olduğunu Bülent Ecevit bu topluma öğretti.

Toplumu temiz kılmak Türkiye'yi temiz kılmak siyaseti temiz kılmak. Bülent Ecevit'in manevi önderliğinde bizim yolumuz olacaktır. Herkesin buna inanmasını istiyorum. Temiz toplum, temiz siyaset bizim temel felsefemiz olacaktır.''

Sayfa Yükleniyor...