Kılıçdaroğlu'na: Ağabeyim artık sizsiniz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Hopa’daki gösteriler sırasında yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun mezarını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’na sarılarak ağlayan Lokumcu’nun kız kardeşi, ”Budan sonra ağabeyim sizsiniz” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.06.2011 - 10:47

Kılıçdaroğlu'na: Ağabeyim artık sizsiniz

Geceyi Batum'da geçiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu, Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu, bazı milletvekili adayları ve partililerle panelvan minibüsle Sarp Sınır Kapısı'ndan geçerek, Artvin'in Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesine geldi.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, daha sonra, Hopa'da 31 Mayıs'ta AK Parti mitingi öncesinde çıkan olaylar sırasında heyecana bağlı kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği açıklanan emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun Dereiçi köyündeki evine gitti.

Kılıçdaroğlu, Lokumcu'nun eşi Gülay, oğlu Ulaş ile ailesine başsağlığı diledi, acılarını paylaştığını söyledi.

LOKUMCU'NUN KIZKARDEŞİ: AĞABEYİM ARTIK SİZSİNİZ
Kılıçdaroğlu'na sarılan Metin Lokumcu'nun kız kardeşi Ayşe Neşe Lokumcu, ''Size ağabeyim olarak sarılıyorum. Bundan sonra ağabeyim siz olacaksınız'' diyerek ağladı.

Lokumcu'nun bir akrabası da ''Ağabeyimin katilini bulun, size güveniyoruz'' dedi.

Kılıçdaroğlu da Lokumcu'nun yakınlarına sarılarak teselli etmeye çalıştı.

KABRİNDE DUA OKUDU
Burada Kılıçdaroğlu'na laz böreği, ayran, pasta ve helva ikram edildi.

Kılıçdaroğlu daha sonra Metin Lokumcu'nun Dereiçi köyündeki mezarını ziyaret ederek dua okudu.

‘BAŞBAKAN KEMAL’
Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra Kemalpaşa Beldesine geldi. Minübüsten inerek, sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla selamlaşan CHP lideri, çevredekilerin ''Başbakan Kemal'' sloganlarına teşekkür etti.

‘DEMOKRASİ TARİHİNİ YENİDEN YAZACAĞIZ’
CHP'nin Kemalpaşa beldesindeki seçim bürosunu da ziyaret eden Kılıçdaroğlu, seçim bürosu önünde partililerin de yardımıyla bir masanın üzerine çıkarak, orada bulananlara ''12 Haziran'da sandığa gideceğiz, Hopa'nın demokrasi tarihini yeniden yazacağız'' diye seslendi.

Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Hopa ilçe merkezine hareket etti.

31 Mayıs'ta AK Parti mitingi öncesinde çıkan olaylar sırasında emekli öğretmen Metin Lokumcu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

'UMARIM HOPA YARALARINI SARAR'
Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra Hopa Kaymakamı Abdullah Akdaş'ı makamında ziyaret ederek, yaralı polis memurunun durumu hakkında bilgi aldı.

Yaşanan olaylarda ilçenin bir suçu, kabahati olmadığına inandığını belirten Kılıçdaroğlu, ''Sonuçta bizim iki belediye başkanımız da Sayın Başbakan geldiğinde kendisini karşılamışlar. Gönlümüzde olan, bu huzur ortamının devam etmiş olmasını sağlamaktı ama tatsız olaylar oldu. İnşallah Hopa bunları aşar'' diye konuştu.

Kamu görevlilerinin halkla hergün karşı karşıya olan, onların sorunlarını paylaşan, tartışan yöneticiler olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Umuyorum Hopa yaralarını kısa sürede sarar ve yoluna devam eder'' dedi.

KAYMAKAM: CAN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMADIK, ÜZGÜNÜZ
Kaymakam Akdaş ise Kılıçdaroğlu'nun ilçeye gelmesinden dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, ''Vatandaşlarımız inşallah sizin gelişinizle birlikte biraz daha normale dönecektir. Gerginlik büyük ölçüde gitti. Biz Sayın Başbakanımızın gelişiyle birlikte can ve mal güvenliğini sağlama yönünde tedbirler aldık, maalesef bunu bir ölçüde başaramadık. Bu açıdan üzgünüz'' diye konuştu.

Yaşanan olaylardan ilçe halkının tamamına yakınının üzüntü duyduğunu vurgulayan Akdaş, ''Bu konuda her ne kadar 3-5 marjinal kişi bu olayı yapsa da ilçemizin bir suçu, kabahati yok'' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu, CHP Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu, Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, CHP Artvin milletvekili adayları ve bazı partililerin katıldığı görüşme, daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

EMNİYET MÜDÜRÜ YOKTU
Bu arada, Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, İlçe Emniyet Müdürünün de Kaymakamlığa geleceğini sandıklarını belirterek ''Müdür bey 'beni de alırlar' diye mi gelmedi'' ifadesini kullandı.

YARALI POLİSE ZİYARET
Hopa’da düzenlediği mitingin ardından, panelvan araçla Rize'ye hareket eden Kılıçdaroğlu, Fındıklı ilçesinden geçerken bir süre karayolu üzerinde durarak, burada kendisini bekleyen partililerle selamlaştı.

Daha sonra Ardeşen ilçesine hareket eden Kılıçdaroğlu, karayolu kenarında kendisine sevgi gösterisinde bulunan partililere el sallayarak karşılık verdi. Bazı partililerin konuşma yapmasını istemesi üzerine Kılıçdaroğlu, aracın kapısından, ''Sizi seviyorum. Sizin için çalışıyorum. Sizin için çaba harcıyorum'' dedi.

Pazar ilçesine doğru yola çıkan Kılıçdaroğlu, ilçede parti minibüsüne bindi. Aracın merdivenlerinden partililere hitap eden Kılıçdaroğlu, ''Siyasete, size hizmet için yola çıktık. 12 Haziran'da halkın iktidarını kurmaya hazır mısınız? Ben de size hizmet etmeye hazırım. Hepiniz Allah'a emanet olun'' diye konuştu.

Burada toplanan partililer, ellerinde, CHP'nin Zonguldak milletvekili adayı Mehmet Haberal'ın posterlerini taşıdı.

Konuşmasının ardından Rize il merkezine geçen Kılıçdaroğlu, Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine gitti.

Başhekim Doç. Dr. Hasan Türüt'ü makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu, Türüt'ten, AK Parti'nin Hopa mitinginin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konvoyuna yapılan taşlı saldırı sırasında yaralanan polis memuru Servet Erkan'ın sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Başhekim Türüt, Kılıçdaroğlu'na, Servet Erkan'ın sağlık durumunun iyiye doğru gittiğini söyledi.

Görüşmenin basına kapalı bölümünde ise yaralı polis memuru Erkan'ın babası Sinan Erkan'ın, Türüt'ün odasına giderek Kılıçdaroğlu ile görüştüğü öğrenildi.

Kılıçdaroğlu, hastane çıkışında gazetecilere açıklamasında, başhekimi ziyaret ederek hastanın durumuyla ilgili bilgi aldığını ifade ederek, ''Babası da yanımızdaydı. Şu anda polis arkadaşımız yoğun bakımda. Hayati tehlikeyi henüz atlatmış değil ama sağlığında güzel, önemli gelişmeler var. Umuyoruz kısa süre içerisinde sağlığına kavuşur'' dedi.

Erkan'ın, görevini yapan bir polis memuru olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, ''Talihsiz bir olayla karşı karşıya gelmesi bizi üzdü. Görevini yapan insanlara hepimizin saygı duyması lazım. Bu polis de olabilir, esnaf da olabilir, kamu görevlisi de olabilir. Görevini yapan her insana bizim saygıyla yaklaşmamız lazım. Böyle bir olaya muhatap olması bizi gerçekten derinden üzdü. Ailesine geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Umarım kısa sürede sağlığına kavuşur, görevinin başına döner. En büyük arzumuz bu'' diye konuştu.

Erkan’ın bulunduğu odaya gitmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, ''Yoğun bakıma girmek doğru değil zaten. Başhekim bey de zaten yoğun bakıma ailesi dahil hiç kimsenin alınmadığını, özellikle hastane enfeksiyonundan korktuklarını ifade ettiler. Son derece haklılar zaten. Biz de kendilerine saygı gösterdik. Zaten önemli olan hastayla ilgili bilgi almaktı. Biz de bilgiyi aldık. Bütün hekimler canla başla çaba harcıyorlar hastanın bir an önce sağlığına kavuşması için. Bizim de en büyük arzumuz bu'' dedi.

Kılıçdaroğlu'nun ziyaretine CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Canalioğlu ile bazı partililer de katıldı. Kılıçdaroğlu, daha sonra hastaneden ayrılarak, karayoluyla Trabzon'a hareket etti.

Sayfa Yükleniyor...