Kılıçdaroğlu'na Ecevit hatırlatması

Başbakan Erdoğan, CHP liderinin, hükümetin talep ettiği Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi karşısındaki değerlendirmesine geçmiş dönemleri hatırlatarak yanıt verdi.

Anadolu Ajansı 30.03.2011 - 22:25

Kılıçdaroğlu'na Ecevit hatırlatması

Özel uçak ANA ile saat 20.50'de İngiltere'ye hareket eden Erdoğan, yolculuk öncesi hem HSYK'nın kararnamesi hem de hükümetin Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi talebiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kendi dönemlerinde ilk kez bu talepte bulunduklarını, bunun bugüne kadar devamlı yapıldığını belirten Erdoğan, "Yanılmıyorsam, çok partili siyasi dönemde de 29. olsa gerek'' dedi.

Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yetkisi verilmesini ''Meclisi by-pass'' olarak değerlendirmesine ise "Bir incelerse, devamlı övgüyle bahsettiği rahmetli Ecevit'in başbakanlığı döneminde de bu tür kanun kuvvetinde kararnamelerin çıktığını görecek" karşılığını verdi.

Hemen hemen her iktidarın bu tür ihtiyaca binaen daha seri çalışabilmek için bu tür yetkileri aldığını ifade eden Erdoğan, "Anayasa'nın bize tanıdığı yetki dairesinde, başbakan yardımcıları hariç ağırlıklı olarak devlet bakanlıklarını icracı bakanlığa dönüştürme gibi bir adım atalım diyoruz ki artık kendi bütçesi olan ve ne yaptığı bilinen, bakanlar kurulu sayısının da biraz daha azaldığı bir kabineyi hedefleyelim istedik.

Eğer bunun adımını şimdi atmazsak 12 Haziran seçimlerinden sonra yeni kabine oluşmasında sıkıntılar meydana gelecektir. Yeni dönemin ustalık dönemi olduğunu açıkladım. Şimdi çıraklık ve kalfalık döneminin tecrübesiyle böyle bir adım yapılması gerektiğine inandığımız için şimdiden böyle bir hazırlık yapalım istedik" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NA YANIT
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, hükümete Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi verilmesini ''Meclisi by-pass'' olarak nitelendirdiğinin hatırlatılması üzerine Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Tabii Kemal Bey, siyasetten gelmiyor, siyaseti daha yeni öğrenecek. Bakın 29. olacak bu ve bugüne kadar bunlar hep yapıldı. Kendi partisinin siyasi geçmişini de bir incelerse, devamlı övgüyle bahsettiği rahmetli Ecevit'in başbakanlığı döneminde de bu tür kanun kuvvetinde kararnamelerin çıktığını görecek. Onu bir araştırırsa o zaman herhalde bu ifadeleri kullanmazdı.

Halbuki cevapları verirken hemen ayaküstü vermese, bunu bir araştırsa, 'acaba bugüne kadar bu tür şeyler yapıldı mı, yapılmadı mı, yapıldıysa nasıl yapıldı, bizim partimizin geçmişinde böyle şeyler oldu mu, olmadı mı' diye bir araştırmış olsa görecek ki yani AK Parti, şu 8.5 yıllık iktidarı döneminde ilk böyle bir şey yapıyor, ilk defa böyle bir talebi var.

Ama kendi geçmişlerinde bakıyorsunuz ki 3.5 sene içerisinde, merhum Ecevit'in bizden önceki koalisyon dönemini söylüyorum, çıkarılmış kanun kuvvetinde kararname var. Daha önce yine merhum Ecevit'in başbakanlığı döneminde çıkarılmış aynı şekilde kanun kuvvetinde kararnameler var. Eğer bunlara bakarlarsa o zaman bize bu tür sataşmayı yaparken herhalde biraz daha düşünür'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, ''Hükümetin Kanun Hükmünde Kararname çıkarma konusunda yetki talebi içinde, bu talebin içinde TSK personeli dahil atama konusu var. Ağustos şurası öncesinde TSK personel kanununda değişiklik öngörüyor musunuz'' sorusu üzerine de şunları söyledi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri personel durumuyla alakalı düzenleme noktasında şu anda metni tam bilemiyorum. Yani bunu da şu anda zaten biliyorsunuz komisyonda görüşülecek. Bu komisyondaki görüşmeler esnasında orada gerekli olan mutabakat nasıl sağlanır bilemiyorum. O mutabakata göre bu yetkiyi de talep edeceğiz. Ama bu illa olacak diye bir şey yok. Hem belki orada görüşmeler esnasında bundan vazgeçilebilir de.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...