CHP'de gerilimli bir haftanın ardından Önder Sav ve ekibini yönetimin dışına iten Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na eski milletvekillerinden destek geldi.

CHP ve DSP'de görev yapmış 78 eski milletvekili, Kılıçdaroğlu'nu ziyaret ederek kendisine ve yeni yönetime desteklerini açıkladı.

Grup adına konuşan 20. Dönem Adıyaman Milletvekili Celal Topkan, değişimci ve dönüşümcü bir söylemle yola çıkan Kılıçdaroğlu'nun yanında olduklarını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu da eski milletvekillerine desteklerinden dolayı teşekkür etti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Yola çıktık. Halka doğru gidiyoruz, halka doğru gideceğiz. Bu yolculukta herkesin desteğini istiyorum. Dün Sayın Başbakan yaptığı bir konuşmada diyor ki; 'Sivas'ın ötesine geçemiyorlar'. Herhalde bizim gittiğimiz yerleri görmüyor veya görmek istemiyor. Eğer Sivas'ın ötesinde bir sorun varsa dönüp Sayın Başbakan'ın kendisine bir bakması lazım. Kendisi yönetmiyor mu bu ülkeyi? Acaba bir sorun varsa o sorunu ortadan kaldırmak onun görevi değil mi? Demokrasiyi köklüleştirmek, sağlamlaştırmak onun görevi değil mi? Ama o ne derse desin biz yolumuza devam edeceğiz. Kararlılıkla, istikrarlı, güven vererek, kırıp dökmeden yolumuza devam edeceğiz.

Kendi içimizde geçmişte yaşanan kırgınlıklar olabilir. Onları da bir tarafa bırakacağız. Tek yürek, kararlı yola çıkan bir grup olacağız. Eğer bunu yaparsak iktidar olmamamız için hiçbir neden yok.

Geçmişteki kırgınlıkları bırakarak yola devam edeceğiz. Size söz veriyorum çok çalışacağım, üreteceğim. Pazar günleri de çalışacağım. Öyle birileri gibi dinlenmeyeceğiz. Sürekli çalışacağız ama isteğim sizler de çalışın, örgütlerimiz de çalışacak. Çalışan örgüt başımızın üstünde.

Raydan çıkan Türkiye'nin tekrar rayına oturması için CHP'ye ihtiyacı var."

TÜRBANLI KIZLAR SİGORTASIZ ÇALIŞIYOR, NEREDESİNİZ?
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eski milletvekilleriyle bir araya gelmeden önce Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'nun Türk-İş'teki mesajları hükümeteydi:

"Türkiye'de sigortalı çalışanlardan çok daha fazla kayıt dışı, sigortasız çalışan var. Sık sık türbanı siyasal olarak kullanan iktidarın unutmaması gereken bir gerçek var. Madem ki siz türbanlı genç kızlarımızı seviyorsunuz, onların haklarına sahip çıkıyorsunuz, İstanbul'un merdiven altı atölyelerinde on binlerce türbanlı genç kız sigortasız çalışırken ey hükümet sen neredesin? Onların sigortasız çalışmalarının dışında toplu sözleşme hakları yok, kıdem tazminatı hakları yok, izin hakları yok. Köle düzeninde çalışan bunlara acaba AKP sahip çıkıyor mu?"

Türk-İş'in daha cesur, daha aktif olmasını beklediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, Türk-İş Başkanı Kumlu'nun söylemlerinin gönüllerine su serptiğini belirtti:

''Önümüzdeki günlerde Türkiye'yi zor günlerin beklediğini hepimiz biliyoruz. Özellikle kayıt dışı çalışmanın yaygınlığı Türkiye'de örgütlenmenin önündeki en ciddi engellerden birisidir. Ve şu ana kadar hükümetin kayıt dışı istihdamı önlemek için hiçbir çaba harcamadığını da biliyoruz. Kayıt dışı istihdam Türkiye'nin, insanlarımızın geleceği açısından ciddi bir tehlikedir. O işçiler yarın 50-60 yaşına geldiklerinde sigortasız, kimsesiz nerede, nasıl sağlık hizmeti alacaklar ve nasıl geçinecekler? Yoksulluğu kronikleşen, yoksulluğu sürekli kılan bir politikanın ürünüdür bu. Gelecek yoksullar bu günden ayarlanıyor demektir. Kayıt dışı çalışma gelecekteki yoksullar ordusuna yeni katılımların işaretidir.''