Kılıçdaroğlu'na 'geçmiş olsun'a giden Genç İmam Hatipli konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, şehit cenazesinde uğradığı saldırı sonrası geçmiş olsun ziyaretiyle gündeme gelen Genç İmam Hatipliler Dermeği Başkanı 1996 doğumlu Muhammet Samet Akkaya: "Cenazeler bizi birleştiren unsurlardır... İmam hatip okullarımı cumhuriyet düşmanı Atatürk düşmanı değil..."

Haberler - ntv.com.tr 29.04.2019 - 08:16

Kılıçdaroğlu'na 'geçmiş olsun'a giden Genç İmam Hatipli konuştu

Genç İmam Hatipliler, şehit cenazesi sırasında saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na 'geçmiş olsun' ziyaretiyle gündeme geldi.

Daha önce de yine Kılıçdaroğlu'na 'Atatürk'ün Balıkesir Hutbesi'ni armağan eden derneğin genel başkanı 23 yaşındaki Muhammet Samet Akkaya, Hürriyet gazetesinden İpek Özbey'e konuştu: 

"Bir arkadaşım aradı, 'CHP Genel Başkanı'na saldırı oldu' dedi. O anda hemen yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte istişarede bulunduk. 'Şiddeti tasvip etmiyoruz, meşrulaştıramayız, kendisine hemen hemen geçmiş olsun dileklerimizi ileten bir açıklama yapalım' dedik. Hemen sitemizden yayımladık. O gün içinde kendisiyle bir görüşme ayarladık ve ve gittik, mesajımızı ilettik. 

(Mesaj) Cenazeler bizi birleştiren unsurlardır... Biz bu yüzden şehit cenazelerine önem veriyoruz. Ki cenazeler zaten bizi barıştıran, bir araya getiren bir şey olmalı. 

(Daha önce de Kemal Kılıçdaroğlu'na 'Atatürk'ün Balıkesir Hutbesi'ni hediye etmeleri) 'İmam hatiplerde cumhuriyet ve Atatürk düşmanı yetiştiriliyor. Atatürk'e karşı propaganda yapılıyor' tarzı söylemler ortaya çıkıyor. Ama benim okuduğum imam hatibin girişinde Atatürk'ün Zağanos Paşa Camii hutbesi yer alıyordu. Biz bunu söylediğimiz zaman insanlar şaşırıyor. Bu hediyeyi götürerek imam hatiplerde böyle bir şey olmadığını, aksine değerlerine sahip çıktığını göstermek istedik. Kendisi de bize Nutuk hediye etmişti. O Nutuk benim evimde duruyor. 

(Sizin ziyaretinizde Kılıçdaroğlu'nun manevi kızının da imam hatipte okuduğunu öğrendik) Evet, Çorum İmam Hatip Lisesi'nde okuyor. Kemal bey burs veriyor kendisine... İsmini o vermek istemedi, biz de vermeyelim.

Akkaya'nın açıklamalarından öne çıkan diğer noktalar şöyle: 

- (Derneğin geçmişi) Temeli 2012'de atıldı. Biz o zamanlar 50 imam hatipli öğrenci olarak mazlum ve mağdur coğrafyalardaki Müslüman kardeşlerimiziçin bir şeyler yapmak istedik...

O zamanki misyon ve vizyonumuza uyan bir yapı yoktu. Biz kendi misyon ve vizyonumuzla bir yola girmek istedik. (Misyon) Milli ve dini değerleri esas alan, tarafsızlık doğrultusunda herkese eşit mesafede yaklaşmayı amaçlayan imam hatipli gençleri yetiştirmek, milli ve dini değerleri bu gençlere katmak.

- Yaptığımız faaliyetlerden biri 'Müslüman nasıl olmalı'yı anlatmak. 

- (İngilizce broşür) Hristiyanların Müslümanlara dağıttığı broşürü dikkate aldık. Bunlar Ankara Kurtuluş'ta misyonserlerin dağıttığı broşürlerdi... Turistlik yerlerde dağıtıyoruz. En çok da Japonlar ilgileniyor. 

- Bizim imam hatip okullarımız göründüğü gibi cumhuriyet düşmanı Atatürk düşmanı değil tam aksine höşgörüyü, saygıyı, birlik ve beraberliği kendisine msiyon edinmiş okullar. 

- (Kırmızı çizgi) Dinimize, milli değerlerimize saygısı olmayanlarla işimiz olmaz. 

Sayfa Yükleniyor...