İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği, geçen hafta HAS Parti, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi'ni sundukları 'Anayasa Raporu' için, bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na gitti.

Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından konuşan Dernek Genel Başkanı Hüseyin Korkut, Kılıçdaroğlu'nun kendilerini büyük bir teveccühle karşıladığını söyledi.

Korkut, ''Bu süreçte CHP'nin sayın Genel Başkan'ın tutumunun ve katkısının önemli olduğunu vurguladık. Biz gerek yeni anayasanın temel nitelikleri hususunda, özellikle imam hatip camiası açısından din ve vicdan özgürlüğü başlığında; eğitim, kıyafet ve inancını yaşama, anlatma ve öğrenme başlıklarındaki görüşlerimizi içeren raporumuzu kendisine ifade ettik'' dedi.

Kılıçdaroğlu'nun bu düşüncelerini son derece olumlu karşıladığını belirten Korkut, şunları söyledi:

''Hem toplumsal uzlaşmayı, hem Meclis'te ülkemizin ihtiyaç duyduğu meselelerle ilgili bir uzlaşma içerisinde ve kutuplaşmaya gitmeden temel meselelerimizi çözebileceğimizi, bu hususta Meclis'te oluşan uzlaşma komisyonuna katkı sağladığını, arkadaşlarına 'bu meseleyi çözmeden oradan ayrılmak yok, kalkmak yok' şeklinde görev verdiğini ifade ettiler. Biz bunu memnuniyetle karşıladık ve bizim temel meselelerimizle ilgili de sayın Genel Başkan sıcak ve samimi bir yaklaşım sergiledi.

Hem 8 yıllık kesintisiz eğitim, din eğitiminin orta öğretim sistemine yayılması ve buna benzer bir takım hususlardaki meselelerimizi ifade ettiğimizde, bunu eğitimcilerle görüşeceğini, ihtiyaç neyse, talep neyse bunun yerine getirilmesiyle ilgili gayret sarf edeceklerini bildirdi. Eğitimin sevgi, merhamet ve tüm bu toplumsal uzlaşmayı besleyecek şekilde, özellikle imam hatip liselerinin varlığının, ülkemizde hem mesleki temsil açısından hem de dini en iyi şekilde anlayan, anlatan önemli topluluk olması açısından önemsediğini, bu çerçevede de imam hatiplerin ülkemiz için önemli olduğunu ifade ettiler.''

Korkut, ziyarette Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin İmam Hatip Liselerini açan parti olduğunu ayrıca İmam Hatip Liseleri'nin önemine değinerek, ülkenin her zaman bu okullara ihtiyacı olduğunu vurguladığını da belirtti.

Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun ziyaret sırasında Dernek Başkanı Korkut'a, 1930 yılında Kütahya İmam Hatip Mektebinden verilmiş bir diplomanın orijinalini hediye ettiği belirtildi.