Kılıçdaroğlu'na Kamer Genç çağrısı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan konuşurken sözlü müdahalede bulunan CHP Milletvekili Kamer Genç’e tepki gösterdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulunan Şahin, “Haddinin bildirilmesi gerekiyor” dedi.

27.11.2013 - 14:27

Kılıçdaroğlu'na Kamer Genç çağrısı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in Japonya Milli Günü Resepsiyonu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'a yaptığı sözlü müdahaleyi değerlendirdi.

Kamer Genç'e tepki gösteren Bakan Şahin, şöyle konuştu:

“Parlamentoda bana yaptığı gibi, diğer milletvekillerine hakaret ettiği gibi, kadın-erkek demeden bunu sürekli yaptığı gibi, uluslararası boyutta hanımefendiye bunu yaptı. Bu ne kadar devam edecek? Vekillik, bakanlık, Başbakan eşi... Bunlar yan noktadır. Ama önemli olan insan olmaktır.

İnsanlık değerlerini yüceltmektir, bu konuda hassas olmamız gerekir. Uluslararası bir camiada bu ülke temsil ediliyorsa herkesin çok daha hassas olması gerekiyor. Bütün makamlar bitecek. Sayın Genç ne şekilde anılacak, Sayın Genç’i bu millet nasıl anacak. Kendi vicdanında bu soruya yanıt vermesini önemsiyorum.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulunan Fatma Şahin, “Aynı şey sizin eşinize yapılmış olsaydı, empati yapıp gerekli bir şekilde ona haddini bildirmeyi uygun görmez miydiniz? Bunu kendisi kendisine sormasına, kendi vicdanına verdiği cevabın gereğini yapmasını bekliyorum” diye konuştu.

Kamer Genç’e açtıkları davada tazminat kazandıklarını, dosyanın şu anda Yargıtay’da olduğunu dile getiren Şahin, “Bütün toplum vicdanın, Kamer Genç'e haddini bildirmesini önemsiyorum. Bu toplum bunu kabul etmemektedir. Bundan sonraki süreçte haddinin bildirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

BAĞIŞ: CHP'NİN TAVRINI MERAK EDİYORUM
Konuyla ilgili değerlendirme yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Ağız ishali olmuş bir şahıs orada haddini aşmış ve küstahça, terbiyesizce uluslararası konukların huzurunda Sayın Başbakanımızın eşi konuşma yaparken, ülkemiz adına bir görevi ifa ederken, haddini aşacak cümleler kurmuştur. Ben bu konuda CHP yönetiminin atacağı adımları merakla bekliyorum" ifadelerini kullandı.

BOZDAĞ: TERBİYESİZLİK
Twitter’da açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, Kamer Genç'in, Emine Erdoğan'a yönelik tavrını "terbiyesizlik" olarak niteleyerek bu durumu kınadığını ve lanetlediğini dile getirdi.

Bekir Bozdağ, "CHP'linin terbiyesiz ve densiz davranışı sadece Emine Erdoğan Hanımefendi'ye değil bütün kadınlarımıza yapılmış saygısızlık ve hakarettir" ifadesine yer verdi.

Bütün kadınların tavrını ve tepkisini en sert şekilde koyması gerektiğini vurgulayan Bozdağ, "CHP Genel Başkanı'nın bu densizlik ve terbiyesizlik karşısında tavrını merak ediyorum, sessiz kalmak onaylamak anlamına gelecektir" değerlendirmesinde bulundu.

KAPLAN: KABUL EDİLEMEZ
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise konuyla ilgili gazetecilerin sorularına "Orada yaşananları bütün boyutuyla kabul edilemez buluyoruz. Uluslararası diplomatik bir resepsiyonda asla yaşanmaması gerekirdi" diye yanıt verdi.

TAN: KINIYORUM
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da, Kamer Genç'in yaptığının saygısızlık olduğunu belirterek, "Konuşma yetkisini verecek olan makam da Japon Büyükelçiliğidir. Ev sahibi odur ve ev sahibi kime söz verirse, o konuşur. Söz verir vermez, niye verir, kime verir sizin hoşunuza gider, gitmez. Gitmezse terkedersiniz orayı, bir daha o davete gitmezsiniz. Kamer Genç sık sık ve herkese karşı bu saygısızlığı yapıyor. Yanlıştır, doğru bulmuyorum, kınıyorum" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...