Başbakan Davutoğlu'dan Kılıçdaroğlu'na seçim vaadi eleştirisi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Ankara Milletvekili adaylarına hitap ettiği konuşmasında CHP'nin seçim vaatlerini eleştirdi.

Haberler - ntv.com.tr 21.04.2015 - 19:06

Başbakan Davutoğlu'dan Kılıçdaroğlu'na seçim vaadi eleştirisi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Atatürk Spor Salonu'nda AK Parti Ankara Milletvekili Adayları Tanıtım Toplantısı'na katıldı.

Burada milletvekili adaylarına hitaben bir konuşma yapan Davutoğlu, seçim vaatleri üzerinden CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yüklendi.

"Biz yapmayacağımız şeyi vaadetmiyoruz" diyen Davutoğlu, "Seçim vaatlerimiz de Kılıçdaroğlu'na cevap olacak nitelikte; onlar konuşur AK Parti yapar. Onlar sadece konuşur, Kılıçdaroğlu beyanname açıkladı, baktı ki Kılıçdaroğlu uçuyor, HDP daha hızlı uçmaya karar verdi" diye konuştu.

Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ve Maliye bakanı Mehmet Şimşek arasındaki "seçim vaatlerine kaynak" polemiğine ilişkin ise şunları söyledi:

"Kılıçdaroğlu'na detaylı cevap vermeyeceğim. Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek'e meydan okudu, o da meydan okumayı kabul etti. Onun hesap sınavından bir geçsin, sonra onu siyaset sınavına alırız. Kılıçdaroğlu'nu Maliye Bakanımıza sonra da Melih Bey'e havale ediyoruz." 

Kılıçdaroğlu, seçim vaatlerini eleştiren Mehmet Şimşek'e "Onun maliye deneyimi yok, benim var" yanıtını vermişti. Bunun üzerine Şimşek de konuyu Kılıçdaroğlu ile tartışmaya hazır olduğunu söylemişti.

150 MİLYAR LİRA EK YÜK

Kılıçdaroğlu'nun seçim vaatlerini gerçekleştirmesi durumunda bunun Türkiye'ye 150 milyar yük getireceğini savunan Başbakan, şöyle devam etti:

"Biz devraldığımızda bunların zihniyetini taşıyanlar yüzde 10.8 bütçe açığı devretmişlerdi. Kılıçdaroğlu sadece bu dediklerini yapsa bütçe açığı tekrar yüzde 10.8'e çıkıyor.  Kemal şimdi hayal oyunlarıyla oynuyor hayal oyunlarıyla. Neden Kemal Derviş'le görüştü, çünkü dediklerini yaparsa Türkiye'nin tekrar IMF'ye muhtaç olacağını biliyor. 

Kılıçdaroğlu bu memlekette hiçbir zaman iktidar olamaz. Onun için yüzde 35 diyor. Kılıçdaroğlu'na siyaseten söylüyorum, biz birinci parti olamazsak ben bu emaneti devrederim. Nasıl ekonomide palavra peşindeyse siyasette de sözlerinde durmadılar."

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şu şekilde:

"Bütün adaylarımızı tebrik ediyorum. Meselemiz nedir, davamız nedir? Her bir vilayetten yola çıkan her adayımızın tek bir hedefi vardır, bu millete tekrar istiklal Marşı yazdıracak şartların oluşmasını engellemektir. 

İnşallah Ankara'da demokrasi tarihinin gördüğü en yüksek oyu almaya hazır mısınız? Ankara hazırsa Türkiye de hazırdır. Seçim beyannamemizi ilan ettik. Yeni Türkiye Sözleşmesi'yle insan onuruna yakışır bir sözleşmeyi milletimizin önüne koyduk.

Bu yeni Türkiye sözleşmesinin Ankara'da ilan edilmesi önemli. Bütün darbelere karşı milletin demokrasi mücadelesinin meşalesini taşıyoruz. Ankara, çok onurlu savaşlar gördü, büyük zaferlere beşiklik etti ama Mamak'ta yaşanan 12 Eylül zulmünü de bilir. 28 Şubat'ta Sincan'da yürüyen tankları da unutmaz.

Bu vesileyle tek parti döneminde Ulucanlar'da idam edilenleri de 27 Mayıs'tan sonra şehadete yürüyen Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarını da onu savunan Necmettin Erbakan hocamızı rahmetle anıyoruz.

Açıkladığımız Yeni Türkiye Sözleşmesi'ne Kılıçdaroğlu'dan, Bahçeli'den, Demirtaş'tan alternatif bir sözleşme teklifi bekliyoruz ama cevap veren olmadı. Onların meselesi AK Parti'nin yürüyüşünü milletin yürüyüşünü durdurmak. Millet bizim arkadamızdayken bizim yürüyüşümüz durmayacak.

Her alanda millileşme dedik. Her alanda dünyayı hayran bırakan adımlara imza attık. Şimdi millileşme hamlesini bir adım ileriyle taşıyoruz. Milli uçağımız 2023'te Türkiye semalarında olacak. İlk sivil uçağımız da 2021'de test sürüşünü yapacak. Seçim sonrası Milli Uzay Ajansı'nı kuracağız.

Artık savunma sanayiinde namerde muhtaç olan bir ülkenin vatandaşları olmayacaksınız. Ne namerde ne merde hiçkimseye muhtaç olmayacaksınız."

Sayfa Yükleniyor...