Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde saldırı davası başladı

Ankara Çubuk'ta şehit cenazesine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na düzenlenen saldırıya ilişkin davanın ilk duruşması Çubuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başladı. 36 sanığın yargılandığı dava nedeniyle Çubuk Adliyesi önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kılıçdaroğlu'na yumruk atan sanık savunmasında hakimin ''Olay nasıl oldu, anlat'' sözüne ''Unuttum, çok zaman geçti'' diye yanıt verdi.

NTV Haber 30.11.2020 - 12:00 | Son Güncelleme : 30.11.2020 - 12:06

Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde saldırı davası başladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na geçtiğimiz yıl Ankara Çubuk'ta katıldığı şehit cenazesi sonrasında düzenlenen saldırıya ilişkin dava başladı. 36 sanık ilk kez hakim karşına çıktı. 

SALDIRIYA ''UNUTTUM'' SAVUNMASI

Duruşmada savunması alınan ilk sanık, Kılıçdaroğlu'na yumruk attığı belirtilen Osman Sarıgün'dü. Sarıgün, hakimin “Olay nasıl oldu, anlat” sözüne “Unuttum, çok zaman geçti” diye yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik ise sanığın ''adam öldürmeye teşebbüs''ten yargılanması gerektiğini belirtti. Sanıklardan Vahit Delibaş'ın "Avukat kasten öldürmeye teşebbüs olduğunu söylüyor. Bu kastımız olsaydı orada zaten öldürülürdü" sözleri ise dikkat çekti.

Olaylar sırasında çıktığı elektrik direğinden Kılıçdaroğlu'na tekme atmaya çalışmakla suçlanan Oğuz Şimşek ise "Zarar verme kastım yoktu. Kalabalığa çarpmaması için ayağımı kaldırdım" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, 21 Nisan 2019'da Çubuk ilçesi Akkuzulu köyüne, Çukurca'da şehit düşen Piyade Er Yener Kırıkçı'nın cenaze törenine katılmak için gitmişti. CHP lideri, cenaze töreninde yumruklu tekmeli saldırıya uğramıştı.

İSTENEN CEZALAR

İddianamede "kamu görevlisini kasten yaralamak" ve "alenen hakaret" ile suçlanan sanıklar için 1 ay 15 gün ile 28 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

VİDEO: KILIÇDAROĞLU'NA SALDIRI ANI (ARŞİV)

Sayfa Yükleniyor...