Kılıçdaroğlu'ndan 'Cumhurbaşkanı adayı' açıklaması

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayını tarif eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Popüler bir kişi değil, devleti tanıyan bir siyasetçi olması gerekiyor'' dedi. Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın geleceği ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş çalışmasıyla ilgili de mesajlar verdi.

Haberler - NTV Haber 28.01.2022 - 12:48

Kılıçdaroğlu'ndan 'Cumhurbaşkanı adayı' açıklaması

CHP Genel Başkanı , Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayını "Popüler bir kişilik değil, siyasi bir isim olacak. Sağduyulu, ittifak bileşenlerine güven veren bir kişi olmalı çünkü bu bir geçiş süreci" sözleriyle tarif etti.

''POPÜLER İSİM DÜŞÜNCEMİZ YOK, ADAY SİYASETÇİ OLMALI''

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

''Çok popüler bir ismi getirip Cumhurbaşkanı seçelim diye bir düşüncemiz yok. Cumhurbaşkanı adayının nitelikleri çok önemli. Adayın siyasetçi olması lazım. Çünkü devlet siyasal bir organ. Siyasal organı iyi tanıyan bir siyasetçi olması lazım.''

SİYASETTE YENİ İTTİFAK TARTIŞMASI

Birgün gazetesine konuşan Kılıçdaroğlu'na, Millet İttifakı'nın genişleyip genişlemeyeceği ve süreçte bir isim değişikliği olup olmayacağı da soruldu.

Kılıçdaroğlu ''İttifakı oluşturan bileşenlerin tamamı karar verir. 'Benim düşüncem şudur' demem doğru olmaz'' yanıtını verdi.

PARLAMENTER SİSTEM ÇALIŞMASI

6 siyasi partinin güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş için aynı fikirde olmasının önemine de dikkat çeken Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Bu Cumhuriyeti siyasi tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır, umut vericidir. İttifakı oluşturacak siyasi partiler oturacak, konuşacak, kamuoyuna taahhütlerde bulunacaklar.

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçerken hangi adımların atılması gerekiyor, bu konuda çalışmak, çaba göstermek gerekiyor. Toplumun karamsar olmasına hiç gerek yok. Bütün bu sorunlar akılcı yöntemlerle uygarca konuşarak tartışarak çözülür.''

Sayfa Yükleniyor...