Kılıçdaroğlu'ndan Emek'e destek

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Emek Sineması'nın yıkılması, yok edilmesi, kent kültürüne saygısızlığın yanı sıra, İstanbul'da yaşamış, sinemaya gitmiş herkesin anısına da saygısızlıktır'' diye konuştu.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.12.2011 - 18:35

Kılıçdaroğlu'ndan Emek'e destek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Emek Sineması'nı Yıkmayın'' diyenleri destekledi.


Kılıçdaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ''Emek Sineması'nın yıkılması, yok edilmesi, kent kültürüne saygısızlığın yanı sıra, İstanbul'da yaşamış, sinemaya gitmiş herkesin anısına da saygısızlıktır'' değerlendirmesinde bulundu.

Emek Sineması'nın İstanbul'da sinema severler için ilk akla gelen salonlardan biri olduğunu, hatta ilk sırada yer aldığını belirten Kılıçdaroğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

''Emek Sineması'nın yıkılması, yok edilmesi, kent kültürüne saygısızlığın yanı sıra, İstanbul'da yaşamış, sinemaya gitmiş herkesin anısına da saygısızlıktır.

Cumhuriyetin ilanından bir yıl sonra sinemaseverlere, sanatseverlere 'merhaba' diyen sinema salonu, 1958 yılında Emekli Sandığı'nın mülkiyetine geçti ve adı 'Emek' oldu. Emek ile rant o günden beri Emek Sinemasında da karşı karşıya geldi ve restleşti. Bugüne kadar hep 'Emek' kazandı ve Emek Sineması kendisini yenileyerek karşımıza çıktı. Bugün de rant ve sadece rant üstüne kurulu şehircilik anlayışı, Emek sinemasının üzerine yürüyor, yıkım araçları Emek Sineması'nı tarihimizden ve anılarımızdan silmek istiyor.

Öte yandan, bu ülkenin taşına toprağına, sanatına kültürüne, insanına, tarihine ve anısına sahip çıkanlar da 'Yıkmayın' diye kazma vurulmak, yıkılmak istenen Emek Sineması'nın yanında saf tutuyorlar. Kendilerini bu anlamlı direnişleri, tavırları ve anılarıyla birlikte yaşadıkları kente sahip çıkmaları kararlılığıyla kutluyor, sevgiler,saygılar sunuyorum.''

Sayfa Yükleniyor...