Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Uludere teklifi

CHP, Kürt sorununun çözümü konusunda Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında yapılan görüşmenin olumlu geçtiğini açıkladı. Görüşmede Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a “Uludere’ye birlikte gidelim” teklifi yaptı.

06.06.2012 - 17:29

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Uludere teklifi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümü için partisinin hazırladığı 10 maddelik paketi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sundu.

AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan 1 saatlik zirveye katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, görüşmenin ardından açıklama yaptı.

Görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini belirten Faruk Loğoğlu, MHP’nin de ikna edilmesi gerektiğini vurguladı.

Loğoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçadroğlu’nun Başbakan Erdoğan’a 34 kişinin yaşamını yitirdiği Uludere’ye birlikte gitme teklifinde bulunduğunu söyledi.

Loğoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Görüşme olumlu geçti. Sadece bu konu görüşüldü. Görüşmeden çıkan iki temel sonuç var. Eğer Meclis’teki 4 parti, CHP’nin yol haritasına ‘evet' dediği takdirde, AKP de buna olumlu bakıyor. Çözüm için toplumsal mutabakat gerekli olduğu için bütün partilerin ‘evet’ demesi gerekiyor.

MHP’nin katkısının da gerektiği ve ikna edilmesi gerektiği vurgulandı. Biz bu konudaki gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Bu konuya dar siyaset ve iç politika açısından bakmıyoruz. Beklentileri uygun bir çıkış yolu bulmak istiyoruz. Bunu da vurguladık. Önemli olan, sürecin sonunda 4 partinin katılacağı bir komisyon oluşturmaktır.

Hep birlikte bir sonuca ulaşabilir miyiz, bunun arayışı içindeyiz. Kılıçdaroğlu, Başbakan’la Uludere’ye birlikte gidebileceklerini söyledi. Umudumuzu muhafaza ediyoruz. Diğer partilerin de sahiplenmesini umut ediyoruz. Görüşmenin atmosferi olumlu geçti.

MHP, ‘Benim önerim şudur’ derse, değişikliğe hazırız. Yeter ki, bu konunun içinde olacağı adım atsın. MHP’nin katkısı önemlidir. İkna süreci sadece bizim işimiz değil, diğer partilerin de kendilerine düşenleri de yapması gerekir. Sayın Bahçeli’nin ifade ettiği görüşleri komisyona gelip ifade etmesini istiyoruz.

Görüşmede Uludere konusu gündeme gelmedi. Uludere’ye gitme teklifine Sayın Başbakan’ın tepkisi ya da yorumu olmadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den bir randevu planı şu anda yok. Elbette, Cumhurbaşkanı Gül'ü de ziyaret edebiliriz.

Girişimlerimizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Meclis dışında 'Akil Adamlar Grubu' da yararlı olabilir. 'Akil Adamlar' konusu sıkıntı yaratıyorsa başka yollar da denenebilir. Karşı çıkıyorlarsa, karşı öneri bekleriz. Komisyon sonrası 6 aylık bir takvim söz konusudur."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...