CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere İşçi Partisinin davetlisi olarak gittiği Londra'da, gazeteci Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'na son günlerin gündemdeki konusu 'THY'nin yeni hostes kıyafetleri' soruldu.

'Düşünülen kıyafetlerin kabul edilmesinin mümkün olmadığını' söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"O fotoğraftaki kıyafetler, Türkiye'nin imajını zedeleyen giysiler. Umarım Türk Hava Yolları yönetimi, öyle bir olayın içinde olmaz. Türk Hava Yolları'nın başında Türk sözcüğü var.

Benim ve sizin ödediği vergilerle kurulan bir kuruluş. Dolayısıyla halkın kuruluşu. Halkın taleplerini eleştirilerini dikkate alması gerekir. Türk Hava Yolları'nın daha iyi, daha güçlü olmasını isteriz ve denetime açık olmasını isteriz.

Denetimi şu anda yapılmıyor. Eskiden TBMM'de denetlenebiliyordu. Yüzde 51'lik pay, yüzde 49'a düşürüldü. Böylece denetimin dışına çıkarıldı."

İMRALI YERİNE PARLAMENTO
Kılıçdaroğlu, İmralı sürecine de değindi. Öcalan'la görüşmek yerine parlamentoda uzlaşma komisyonu kurulmasından yana olduklarını kaydeden CHP lideri, "Görüşmeleri devletin bir yetkilisi yapmasın. Kimle görüşürse görüşsün, akil adamlar yapsın. Devlet meşru zeminlerde görüşme yapar. Bizim düşüncemiz bu" diye konuştu.

'AZİZ NESİN'İN AKLINA GELMEZDİ'
Başbakan Erdoğan'ın emekli Orgeneral Ergin Saygun'a yaptığı ziyareti samimi bulmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, tutuklu askerler konusuna ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Emekli Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un terörist diye hapiste tutulması demokrasi, insan hakları ve hukuk açısından bir ayıptır. Rahmetli Aziz Nesin hayatta olsaydı, aklına gelmezdi, bir genelkurmay başkanının emekli olduktan sonra tutuklanıp terörist diye hapse atılabileceği.''

'SARIGÜL'E KAPIMIZ AÇIK'
Kılıçdaroğlu, Mustafa Sarıgül'ün, partiye katılıp katılmaması konusundaki gelişmelerin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Gelirse ben defalarca söyledim kapımız açık'' yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu'nun ''Sarıgül'ün liderliği elinizden almasından çekiniyor musunuz?'' sorusuna yanıtı ise şu şekilde oldu:

"Hayır, çekinmiyorum. Bizim ayrışma lüksümüz yok. Türkiye'nin içinde bulunduğu koşulları dikkate aldığımız zaman, güçleri birleştirmemiz lazım. Tabii buyursun gelsin, niye demeyeyim ben. Biz güçlerimizi birleştirmek zorundayız. Türkiye iyi yönetilmiyor, kötü yönetiliyor. Kim ne derse desin.''