Kılıçdaroğlu'ndan ucube sergi yanıtı

CHP lideri, Eskişehir'deki sergi krizini "İnsanların değer yargılarıyla kimsenin oynamaya hakkı yoktur. Sanata ve sanatçıya saygımız var ama toplumumuzun değer yargıları var, herkesin bu değer yargılarına saygılı olması lazım" sözleriyle yorumladı.

01.05.2011 - 14:50

Yozgat Boğazlıyan'a miting için giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, ''Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Van'daki bir yolsuzluğa ilişkin aranızda bir polemik başladı. Bakan Akdağ da bazı belgeler açıkladı. Sizin iddianızın yalan olduğunu iddia ettiği belgeler açıkladı ve sizden de özür istedi. Bununla ilgili düşünceleriniz nelerdir?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Bizim güzel bir sözümüz var, 'Yavuz hırsız ev sahibini bastırır' diye. Şimdi buradan AKP iktidarına ve Sayın Başbakana sormak istiyorum: Savcıya doğrudan talimat verme yetkisini, 'soruşturmayı durdurun' yetkisini nereden, hangi yasadan alıyorlar? Varsa böyle bir yasa öğrenelim. Böyle bir yasa yoksa niçin savcıya 'soruşturmayı durdurun' diyorlar? Üstelik bir, iki, değil; üç rapor var. 'Durdurun' ne demektir? 'Siz durdurun ben yandaş birisini göndereceğim, o da kapatacak'.

İkinci bir soru daha soruyorum: Durdurulmasını istediğiniz olayın işini yapan firma kim? Kimin için bunu durdurmak istiyorsunuz? Bunu da bir açıklasınlar, kimdir bu adam? Gücünü nereden alıyor? Bir soruşturmayı durdurma gücünü nereden alıyor bu kişi? Ve Sayın Recep Bey, eğer gerçekten bu konuda halkı bilgilendirmek istiyorsa şunu öğrenmek isterim: Siz eğer gerçekten savcıya yardımcı olacaksanız, soruşturmayı durdurma yerine müfettişler soruşturmaya devam  eder, elinizde ek deliller vardır. Götürür savcıya teslim edersiniz. Soruşturmanın gizliliği vardır. Siz soruşturmanın gizliliğine müdahale ediyorsunuz. Dedim ya 'yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış'. Ama yanlış kayaya çarptılar.''

Kılıçdaroğlu, ''Eskişehir'de CHP'li belediye başkanının açtığı sergide, minarenin üzerinde bir ucube yazısı vardı, bu olayla ilgili ne düşünüyorsunuz?'' sorusuna da ''İnsanların değer yargılarıyla kimsenin oynamaya hakkı yoktur. Sanata, sanatçıya, onun özgürlüğüne saygımız var. Ama toplumumuzun değer yargıları var, herkesin bu değer yargılarına saygılı olması lazım'' yanıtını verdi.

''Belediye Başkanından konuyla ilgili bilgi aldınız mı?'' sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili bilgi aldığını belirterek, ''Orası bir sergi salonu, onlarca, yüzlerce ressam gelerek, sergisini açıyor. Pek çok kamu kuruluşunun böyle salonları var, sanatçılara açık. Gelip resimlerini sergilemişler'' diye konuştu.

Bir başka soru üzerine de Kılıçdaroğlu, eski CHP genel Başkanı Deniz Baykal'ın kendi seçim bölgesinde yumurtalı saldırıya uğramasıyla ilgili il başkanı ile görüştüğünü ifade ederek, ''Eğer bunu bir partilimiz yapmışsa gereği yapılacaktır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...