Şırnak Uludere'ye giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak sınırındaki olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, genel başkan yardımcıları Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu ile Şırnak'ın Gülyazı köyüne gitti.

Kılıçdaroğlu'nu, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan karşıladı. Ölenler için kurulan taziye çadırını ziyaret eden Kılıçdaroğlu, aileler tarafından alkışlarla karşılandı.

Ailelere başsağlığı dileyen CHP Lideri, 35 insanın ölümü aydınlatılıncaya kadar olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu, konuyu Meclis'e taşıyacaklarını vurguladı.

KAYMAKAMA ZİYARET
Gülyazı köyünden karayoluyla Şırnak'a geçen Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nu, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan karşıladı. Kılıçdaroğlu, hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulunduğu sırada bir grubun saldırısına uğrayan Kaymakam Naif Yavuz'u dinlendiği otel odasında ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, Yavuz'a geçmiş olsun dileğinde bulunarak, ''Üzüldük gerçekten, olmaması gereken bir şey. Gürsel bey de yolda dedi ki; 'Böyle şey olmaz. Devletin Kaymakamı oraya gelmiş, baş sağlığı dilediğinde bulunuyor.' Olmaması gerekiyor ama işte toplum psikolojisi. Maalesef tatsız olaylar, böyle zaman zaman oluyor'' dedi.

Kaymakam Yavuz da kendisine saldıranların cenaze sahipleri olmadığını söyledi. Yavuz, kendisinin otopsi gününde bile cenaze sahipleriyle birlikte olduğunu, konuştuğunu ve beraber ağladığını anlattı.

"BU BÖLGENİN İNSANIYIM"
Cenaze sahiplerinin kendisini buyur ettiğini ifade eden Yavuz, ''Ben de bu bölgenin insanıyım. Taziyelerde düşman bile gelse, adam öldüren kişi bile gelse karşılanır, ağırlanır ve güvenli bir şekilde gönderilir. Taziye sahipleri bizi o şekilde ağırladılar. Tabi üzüntü verici bir şey. İki gün boyunca o çocuklara, o insanlara ağladık, tanıdığım insanlar. Bu cenazeler bizim cenazemizdi, cenazelerimize sahip çıkmak zorundaydık. Bu görevle gittik, hem insani hem de görev bilinciyle. Olmaması gereken bir durum'' dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, validen sonra kaymakamın bölgenin yetkilisi olduğunu kaydederek, Yavuz'a, ''Kafanıza dikiş atıldı mı?'' diye sordu, Yavuz da, ''evet'' diye yanıtladı.

Daha sonra görüşme basına kapalı gerçekleşti.