CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Sayın Topbaş, İstanbul'un bütçesini, 23 şirketin bilançosunu açıklamıyorsa, bilin ki orada yolsuzluk vardır'' dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP'li Gürsel Tekin ve CHP Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Vecdet Öz ile Beylikdüzü'ndeki bazı mahalleleri ve partisinin Beylikdüzü Ekinoks Seçim Bürosunu ziyaret etti.

Beylikdüzü'nde vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, ''Onların proje diye anlattıkları, bizim sitelerden bakarak, şu anda yaptığımız, yapmakta olduğumuz veya bir kısmını bitirdiğimiz projeler'' sözlerine, ''Buna kargalar bile güler'' karşılığını verdi.

Yoksulların banka hesabına 600 TL yatıracaklarını söyleyince, kendisine, ''Bu parayı nereden bulacaksın?'' diye sorulduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Hani sizin projelerinizi çalmıştık'' dedi.

İSTİFA EDECEK MİSİN?
Topbaş'ın, Büyükşehir Belediyesine ait 23 şirketin bilançolarını açıklamadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Eğer İstanbul'da bir yurttaş Bilgi Edinme Yasası'na göre başvurmuş ve sen de cevap vermemişsen, istifa edecek misin? Ben de bunu ispatlayacağım'' diye konuştu.

''Büyükşehir'e bağlanan hortumlardan sadece belediyenin değil, AK Parti'nin de faydalandığını'' iddia eden Kılıçdaroğlu, seçildikleri takdirde İstanbul'daki rantı İstanbullulara vereceklerini söyledi.

Kendi yönetimlerinin her bilgiyi İstanbullularla paylaşacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Sayın Topbaş, İstanbul'un bütçesini, 23 şirketin bilançosunu açıklamıyorsa, bilin ki orada yolsuzluk vardır'' dedi.

''PKK YANDAŞLARINI İŞE ALDI'' İDDİASI
Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Batı Çalışma Grubu'nun raporunda ve araştırmacı yazar Akif Bülent'in kitabında yer aldığı belirtilen ''Kılıçdaroğlu'nun 100'den fazla PKK yandaşını o dönem çalıştığı kuruma yerleştirdiğine'' ilişkin iddiaların sorulması üzerine, ''Kim o adam? Onun dolandırıcılıktan hapis yattığını biliyor musunuz? Ben de söylüyorum, dolandırıcılıktan hapis yattı. Bir şey daha söyleyeyim, bu iddia bundan önce de geldi. Başbakanlığa resmen Bilgi Edinme Yasası'na göre başvurup bilgi istedim. Cevap gelmedi. O zaman sorunun muhatabı Sayın Başbakan'dır'' diye konuştu.

MAL BİLDİRİMİ ALIŞ BEDELİYLE
Kılıçdaroğlu, mal bildiriminde bulunduğu 4 dairesinin değerlerinin düşük olmasının nedenine ilişkin soruyu da ''Yasada alış bedeli ile yazar, ben de alış bedeliyle gösterdim. Birisi zaten veraset yoluyla bana geldi. Bir bedeli yok. Diğerlerini de 1970'li yıllarda almıştım. O zamanki fiyat oydu, ama şimdi satarsam fiyat değişebilir tabii ki. En son daireyi Ankara'da aldım. Onun da fiyatı belli'' şeklinde yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, ''Son yapılan kamuoyu yoklamalarında AK Parti ile CHP'nin oyları arasındaki farkın kapanması'' konusundaki yorumunun sorulması üzerine de İstanbul'un sorunlarını samimiyetle dile getirdiklerini, kendi çözümlerini halka aktardıklarını belirterek, ''Umuyorum 29'unda Türkiye'de yeni bir sayfa açılır'' dedi.

GÜRSEL TEKİN
CHP'li Gürsel Tekin de vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, kendisine, ''Kılıçdaroğlu'nun pazarlama müdürü'' denildiğini hatırlatarak, ''Ey pazarlamacılar, ben şerefli pazarlamacıyım. Partimi pazarlıyorum, İstanbul'un rantını değil'' şeklinde konuştu.

Topbaş'a daha önce olduğu gibi bundan sonra da bazı şeyler soracaklarını dile getiren Tekin, ''Beylikdüzü'nde ne kadar rant yaratıldığının hesabını soracaklarını'' belirtti.

CHP pankartlarına dahi tahammül edilemediğini kaydeden Tekin, Büyükşehir Belediyesi'nin 2 milyon kitapçık dağıttığını, bunun devletin parasıyla yapıldığını iddia etti.

Afiş ve bilboardlara da değinen Tekin, ''Benim paramla nasıl afiş yaptırabilirsin? Bilboardları nasıl kullanabilirsin? Ey bilboard, reklam şirketleri, 29 Mart'tan sonra size İstanbul'u dar edeceğim'' diye konuştu.

Konuşmasında Yüksek Seçim Kurulu'na da seslenen Tekin, ''Ey YSK, sen eşit davranmak zorundasın. Bilboardların nasıl kullanıldığını denetlemek zorundasın. Eğer denetlemiyorsan suç işliyorsun suç'' dedi.

Tekin, Kadir Topbaş'a da seslenerek, ''Sayın Topbaş, salı günü İstanbul'da satmış olduğun arazileri kaç paraya, kimlere sattığını açıklamak zorundasın. Eğer açıklamazsan biz bunu açıklayacağız. Şirketlerindeki AKP yöneticilerinin, ilçe başkanlarının maaşlarını benim vergimle hangi vicdanla ödüyorsun sen?'' şeklinde konuştu.