İbrahim Kalın: Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları ortada

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bir televizyon kanalında yayınlanan açıklamalarını değerlendirdi.

Anadolu Ajansı 08.06.2016 - 16:10 | Son Güncelleme : 08.06.2016 - 18:16

İbrahim Kalın: Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları ortada

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kalın'a, "Biz hapiste hasta yatan PKK'lıya da gittik, DHKP-C'liye de gittik" açıklaması yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun sözleri soruldu. 

"Olayın kendisi yeteri kadar açık. Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları da ortada" ifadelerini kullanan Kalın, şunları kaydetti:

"Hala Türkiye'de terör örgütü ve mensuplarıyla ilgili bu tür cümleler kurulabiliyorsa bunun takdirini millete bırakmak gerekir. Terörle mücadele konusunda hükümeti eleştirirken diğer taraftan böyle açıklamalar yapmaları veya birilerinin terör faaliyetlerini şirin gösterici teşvik edici faliyette bulunmaları abesle iştigaldir." 

"Diploma" polemiğine de değinen Kalın, "Pek de ciddiye alınmayacak bir durum. Diploma meselesinin ne amaçla köpürtüldüğü ortada. Bu konuda daha önceden açıklama yaptık. Diplomanın kopyasını basınla paylaştık. Ne yapmamız gerekiyor, 10 milyon tane çoğaltıp adreslerine mi gönderelim. Biraz dert başka. Erdoğan'a saldırganlık merkezli bir tartışma yürüyor" ifadelerini kullandı.

"HAKAN FİDAN GÖREVİNİN BAŞINDA"

Kalın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın görevden alındığı iddiaları için ise şunları söyledi:

"Hakan Fidan, bir defa daha teyit edeyim, görevinin başındadır. Bu tür spekülasyonları kimler çıkartıyor ona bakmak lazım. Bu, sayın Hakan Fidan'ı yıpratma operasyonudur. Ama burada hükümetimizin, Cumhurbaşkanımızın tavrı son derece nettir. Görevinin başında, görevini de iyi yapan bir müsteşarımız vardır."  

"YALAN YANLIŞ TARİH BİLGİSİ"

Alman Meclisi'nin 1915 olaylarıyla ilgili kararına da değinen Kalın, şunları dile getirdi:

"Alman Federal Meclisi, yalan yanlış tarih bilgisiyle ve sorumsuzluk örneği olan böyle bir siyasi gündemle Türkiye'ye yüklenmek yerine, PKK terör örgütünün Almanya'daki örgütlenmesine son verecek, Neonazi cinayetlerini önleyecek birtakım tasarıları gündemine alabilir. Bu, Alman toplumuna da Türkiye-Almanya ilişkilerine de daha iyi katkı verecektir."

ABD'YE ÇAĞRI

Kalın, Suriye'de YPG ile işbirliği yapan ABD'ye de çağrıda bulundu.

"Bize destek açıklaması yapan ama bölücü terör örgütünün Suriye'deki uzantısıyla iş tutmaya devam eden Amerika Birleşik Devletlerine de burada bir çağrımız var" ifadesini kullanan Kalın, "Gerçekten terörle mücadele konusunda samimiyseniz, Türkiye'nin yanındaysanız, bu örgütün şu veya bu koluyla şu veya bu uzantısıyla ilişki kurmaktan artık vazgeçmeniz gerekir" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...