Kılınç: Ziyaret beklenti yarattı

Başbakan Erdoğan’ın, emekli Orgeneral Saygun’u hastanede ziyaret etmesi, askeri çevrelerde olumlu yankı buldu.

11.02.2013 - 12:43

Kılınç: Ziyaret beklenti yarattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 'Balyoz Planı' davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan, ancak sağlık sorunları nedeniyle tahliyesine karar verilen ve geçtiğimiz Perşembe günü de kalp ameliyatı geçiren emekli Orgeneral Ergin Saygun'u ziyareti, gündemdeki yerini koruyor.

Cumartesi günü gerçekleşen ziyaret tüm kesimlerde sürpriz etkisi yarattı. Ziyaretin askeri çevrelerde etkisi olumlu görünüyor. Eski MGK Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, Erdoğan’ın Saygun’a ziyaretinin insani açıdan değerlendirilmesi gerektiğini belirtirken, benzer durumda olan emekli askerler için de adım atılmasını istedi.

Kılınç’ın NTVMSNBC’nin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

- Başbakan Erdoğan’ın Saygun’u hastenede ziyareti askeri çevrelerde nasıl yorumlandı?

Kılınç: İnsani açıdan önemli. Başbakan tanıdığı, bir dönen birlikte çalıştığı bir kişiyi ziyaret ediyor, Saygun tanımadığı bir isim değil. İnsani açıdan baktığınızda mantıklı ve gerekli bir ziyarettir.

'BELKİ 4. PAKET BEKLENTİLERİ KARŞILAR'
- Bu ziyaret, tutuklu diğer komutanlar için de benzer bir yaklaşım beklentisi yaratmış gibi görünüyor. Bu yorumları nasıl değerlendiriyorsunuz?


Kılınç: Siyasiler, bir adım atmadan önce mutlaka iyi değerlendirirler ve kararlarının nasıl yorumlanacağını iyi hesap ederler. Sayın Başbakan’ın da bu ziyareti yapmadan önce öncesi ve sonrasını iyi değerlendirdiğini düşünüyorum. Böyle bir yaklaşım tüm tutuklu komutanlar için de söz konusu olmalı. 4. Yargı Paketi’nden sözediliyor, belki orada bir düzenleme ile beklentileri karşılarlar. Ziyaret insani olduğu kadar yargıya yönelik de önemli bir mesaj veriyor. Geç bir adım da olsa olumlu bakmak gerekli diye düşünüyorum.

- Başbakan’ın ziyaretine olumsuz bakanlar da var, Saygun ailesinin isteği geri çevirmesini isteyen kesimlerden sözediliyor.

Kılınç: Ziyarete olumsuz bakanları yadırgadım açıkçası. Uç noktalarda yorum yapılacak bir konu değil bu, insani bir adım atılıyor. Olumlu tarafından bakılması gereken, olumsuz tepkilere gerek olmayan bir girişim bu. Askeri çevrelerin görüşlerini böyle özetleyebilirim.

- Ziyarete, emekli veya muvazzaf olmayan, askeri çevreler dışından gelen bazı tepkiler de görülüyor, bunları nasıl yorumlamak lazım?

Kılınç: Siyasi bir adım sonrasına yönelik beklentiler yarattı kuşkusuz. Bazı gazete yorumlarında bu ziyareti, ileriye dönük, kendi siyasi beklentilerine yönelik bir adım olarak ele alan yorumlar var. Tabii burada, ziyareti farklı yorumlamak ne kadar doğru bilmiyorum. Önemli bir adımdır, ancak bundan sonrası Sayın Başbakan’ın ne yapacağına da bakmak gerekli, atılacak adımlar önemli olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...