Bakan İsmet Yılmaz: Kilis'e düşen havan mermisine karşılık verildi

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, son olarak Kilis'e havan topu mermisinin düşmesi üzerine, fırtına bataryaları ile Suriye'deki YPG hedeflerinin vurulduğunu söyledi.

ntv.com.tr 15.02.2016 - 08:19 | Son Güncelleme : 15.02.2016 - 10:54

Bakan İsmet Yılmaz: Kilis'e düşen havan mermisine karşılık verildi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye'deki YPG hedeflerinin vurulmasına ilişkin bilgileri paylaştı.

Son olarak Kilis'teki Demirışık Hudut Karakolu sorumluluk bölgesine havan topu mermisi düştüğünü söyleyen Yılmaz, "Angajman kuralları çerçevesinde ülkemize doğru bir atış yapıldığında buna caydırıcı bir şekilde misliyle karşılık verilir" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Ülkemize havan mermisi gelmesi üzerine; Maranaz, Sicarnaz ve Minak Havaalanı ve Tel Rıfat ve Şafarikat bölgelerinde tespit edilen unsurlara karşı, fırtına bataryasıyla atış yapılmıştır. Bizim tarafımızda can kaybı yok, karşı tarafı da bilmiyoruz."

"ETNİK ARINDIRMA VAR"

PYD'nin alan kazanmasının Türkiye'ye ilave göç anlamına geldiğini ifade eden İsmet Yılmaz, şöyle devam etti:

"Ülkelerin savaş ilanı eskiden sadece silahlı atışla oluyordu, şimdi siber saldırı dahi savaş gerekçesi sayılıyor. Yasadışı göç, gerek Türkiye'nin gerekse Avrupa'nın istikrarına tehdit görüldüğünden NATO Ege'ye gemi gönderme kararı aldı. Alan kazanırsanız, göçe de teşvik edersiniz. 

Türkiye 2,5 milyondan fazla göçmene kapıyı açmış. Bir saha temizleme, etnik arındırma var. Herkes yerinde durursa Türkiye kendiliğinden bir şey yapmaz ama ilave bir kazanım Türkiye'nin güvenliğine tehdit oluşturursa, Türkiye buna gerekli karşılığı verir." 

Kilis'in güneyi son durum: Suriyeli muhalifler IŞİD, PYG ve Esad güçleri arasında sıkıştı.
Kilis'in güneyi son durum: Suriyeli muhalifler IŞİD, PYG ve Esad güçleri arasında sıkıştı.

"PRENSİPTE MUTABAKATA VARILDI"

Bakan Yılmaz, Suudi Arabistan uçaklarının Türkiye'ye gelip gelmediğine yönelik soruyu ise "Şu anda gelmedi, ancak keşif için geldiler. 4 tane F-16 uçağı gelecek, kararı verildi, keşfi yapıldı. Bugün gelmemiştir ama yarın gelebilir. Ama prensipte mutabakata varıldı, gelebilirsiniz denildi" şeklinde yanıtladı.

2 GÜNDE 100 ATIŞ 50 HEDEF

Türk Silahlı Kuvvetleri, Azez kasabasına ilerleyen YPG güçlerine dün topçu harekatı düzenlemişti.

YPG mevzilerinden gelen ateşe karşılık bombardıman dün de devam etmişti. 
Edinilen bilgiye göre iki günde yaklaşık 100 topçu ateşi ile 50 ayrı hedef vuruldu.

TSK'nın ateşinde iki YPG militanının öldüğü de ileri sürüldü. Güvenlik kaynakları tacizler devam ettikçe bombardımanın da süreceği bilgisini paylaştı.

Sayfa Yükleniyor...