Kilisede düğün istemedi, başına kurşun sıkıldı

Ailelerinden gizli evlenen Süryani bir genç kız ile Müslüman bir erkeğin başlarına sıkılan kurşunla öldürülmesinde sis perdesi aralanıyor. Gençleri öldüren ağabey, lokanta ve otomobilde neler olduğunu anlattı.

13.12.2010 - 16:37

Kilisede düğün istemedi, başına kurşun sıkıldı

Mardinli Süryani bir ailenin kızı olan Soney Öymen, Batmanlı Müslüman bir ailenin oğlu Zekeriya Vural'la evlenmek isteyince aileler şiddetle karşı çıktı. Din farkı nedeniyle karşı çıkılan nikah gizlice kıyıldı ve ancak aileler bu sırrı öğrendi.

Soney'in ağabeyi Güney Öymen, genç çifti yemeğe davet etti ve dönüş yolunda otomobilin arka koltuğuna oturdu. Ağabey, kardeşi ve eniştesinin başına birer el ateş etti ve araçta hiç hareket etmeyen genç çiftin öldürüldüğü bir süre sonra anlaşıldı.

İstanbul'da dün gerçekleşen cinayetin ayrıntıları bugün netleşmeye başladı. Polisin gözaltına aldığı Güney Öymen, bugün verdiği ifadede şunları söyledi:

"Kız kardeşim özel hayatından çok bahsetmezdi, bu nedenle bir sevgilisi olup olmadığını bilmiyordum. Kardeşim her gün 08.00 gibi evden çıkıp çalıştığı eczaneye gidiyor ve 19.30 gibi eve dönüyordu. Geç kaldığını görmedik ancak 6 Aralık günü eve gelmedi.

Eve gelmeyince kız kardeşimi aramaya başladım ancak bulamadım. Aileme durumu haber verdiğimde kız kardeşimin Müslüman bir genç tarafından istendiğini ve verilmediğini öğrendim. Kız kardeşim bu nedenle ablam Zaro'nun evinde kalıyordu.

Önceki akşam kardeşim ve Zekeriya Vural'la bir lokantada buluştuk. Zekeriya Vural'a kardeşimle evlenmek istiyorsa Hristiyan olması gerektiğini söyledim ve ''Düğünün de kilise yapılması gerekiyor'' dedim.

Lokantanın ayrıldığımızda ben otomobilin arka koltuğuna, kardeşim ve Zekeriya Vural da ön koltuklara oturdu. Otomobili Çukurbostan'da yol kenarına çekip konuşmaya devam ettik. Bu sırada Zekeriya Vural ''Kilise de düğün komik olur. Ben çevremi, akrabalarımı çağıramam'' diye konuştu, bunun üzerine ben de ''Bu bizim onurumuz, şeref meselemiz'' dedim. Bu cümlelerden sonra tartışma çıktı.

Zekeriya Vural ''Yeter ya, sabahtan beri onur şereften bahsediyorsun'' diyerek bana küfretti, yanımdaki ruhsatsız silahla Zekeriya Vural'a bir el ateş ettim, bu sırada donup kalan kız kardeşime de bir el ateş ettim."

'ÇOCUKLAR BİRBİRLERİNİ DELİCE SEVMİŞLER'
Bu arada, Zekeriya Vural'ın cenazesi bugün Sarıyer'de toprağa verildi. Kocamustafapaşa'daki Sümbülefendi Camii'ndeki cenaze töreninde Vural'ın tabutunun üzerine damatlık gömleği konuldu.

Zekeriya Vural'ın annesi Emine Vural, oğlunun tabutuna sarılarak, ''Gitme, o aileyle görüşme. Onlar sana kötülük yapacak. Oğlum, sen sadece sevdin, yanlış bir şey yapmadın. Onlar ne seni ne de dinini kabullenemedi'' diye gözyaşı döktü.

Anne Emine Vural, cenazede gözyaşı döktü. Anne Emine Vural, cenazede gözyaşı döktü.

Baba Murat Vural ise, oğlunun Soney Vural ile olan birlikteliğine hiçbir zaman karşı çıkmadığını söyledi. Yıllardır İstanbul'da yaşadıklarını, oğlunun İstanbul'da kendi ayakları üzerinde durarak okuduğunu ve çalıştığını anlatan Vural, ''Çocuklar birbirlerini delice sevmişler, ben hiçbir zaman onlara karşı çıkmadım. İnsanlar kiminle evlenirse evlensin, hangi dini seçerse seçsin. Her şey başım üstüneydi, kabulümdü'' dedi.

Zekeriya Vural'ın amcası Cemil Vural da çiftin arasında din de dahil olmak üzere hiçbir sorun olmadığını söyledi: ''Sadece aralarına giren aileydi. Kız tarafının hepsi karşı çıktı. Benden yardım isteselerdi hiçbir zaman karşı çıkmazdım, yardım ederdim onlara. Zekeriya ve Soney, Soney'in çalıştığı eczanede tanışmışlar. 6-7 aylık bir beraberlikten sonra kendi kararlarını vermişler. Bu bir aile kararıdır. Aile meclisinde karar alınıp gerçekleştirilmiştir. Bugüne kadar bizim tarafta görüştüğümüz akrabaları da 'bu iş olmaz' dediler. Görüştüğümüz zamanlarda Soney'in annesi eve gelip, 'İkisini de öldürttüreceğim. Kızımı da oğlunuzu da bu toplu bir karardır' dedi.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...