'Kiliseyi yakıp, Ogün gibi meşhur olalım'

Adana'da kiliseye saldırı düzenleyen 4 zanlı için 4'er yıla kadar hapis istendi. Gazeteci Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast'ı örnek alan zanlıların  "Biz de meşhur olalım, bunları yakalım" diye mesajlaştıkları öğrenildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 15.12.2011 - 17:32

'Kiliseyi yakıp, Ogün gibi meşhur olalım'

Adana'da kiliseye saldırı düzenleyen 4 zanlı için 4'er yıla kadar hapis istendi. Gazeteci Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast'ı örnek alan zanlıların, birbirleriyle "Biz de meşhur olalım, bunları yakalım" diye mesajlaştıkları öğrenildi.

Adana Cumhuriyet Savcısı’nın hazırladığı iddianameye göre, şüpheliler Serhat Eroğlu (26) ile İbrahim Karaoğlu (25), 21 Nisan tarihinde Paskalya Bayramı ayininin bitmesinden ve Rahip Francis Dondu'nun kiliseden ayrılmasından kısa süre sonra Tepebağ Mahallesi'ndeki ''Bebekli Kilise'' olarak bilinen Aziz Pavlus Latin İtalyan Katolik Kilisesi'ne gitti.

Kapıya bakan görevliye ayin için geldiklerini söyleyip içeri giren iki şüpheli, üzerlerinde getirdikleri 72,5 santimetre uzunluğundaki kılıcı ve sustalı bıçağı vaiz kürsüsüne bırakıp, ''Papazı bulun bize. Bize papaz lazım'' şeklinde bağırdı.

''Biz Müslümanız'' diyerek tekbir getiren iki şüpheli, rahibin olmadığını öğrenince Hz. İsa ve Meryem Ana heykelleri ile salonda bulunan eşyayı tahrip etti. Kilisedeki kişilerin kapıyı kilitleyerek polise haber vermesi üzerine yakalanan şüpheliler, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

‘OGÜN GİBİ BİZ DE MEŞHUR OLALIM’
Şüphelilerin e-posta görüşmelerinde ve çeşitli sosyal ağ sitelerinde yazdıkları, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast'a özendiklerini anlatan mesajları belirlendi.

Şüphelilerin mesajlarda ''Ogün sansasyon yaptı, biz de adımızı duyuralım, meşhur olalım, bunları yakalım'' ifadelerini kullandıkları tespit edildi.

‘NASIL BİR MÜSLÜMANLIK ANLAYIŞI BEN DE ANLAMADIM’
Serhat Eroğlu, poliste verdiği ifadesinde, işsiz olduğunu ve parası bulunmadığını, saldırıyı meşhur olmayı ve bu sayede bazı kişilerin kendilerine sahip çıkacağını umdukları için gerçekleştirdiklerini söyledi.

İfadesinde, olaydan önce bir sosyal ağ sitesinde ''Herkes hakkını helal etsin'' şeklinde bir yazı paylaştığını belirten Eroğlu, ''Gelen sorular üzerine 'Gazamızı Allah yüce mübarek katında makbul eylesin' şeklinde cevap verdim. Aşırı alkollü şekilde bir kiliseye saldırı yapmanın ve dini simgelere zarar vermenin nasıl bir Müslümanlık anlayışı olduğundan ben de tam emin değilim. Ama bir cahillik yaptım'' ifadelerini kullandı.

ARKADAŞINI SUÇLADI
Diğer şüpheli İbrahim Karaoğlu da benzeri ifade vererek, olay günü alkol aldıklarını ve eylemi Zeki G. adlı kişinin önerileri doğrultusunda gerçekleştirdiklerini öne sürdü.

Tutuksuz şüphelilerden Zeki G. (37), Serhat Eroğlu ile internette yazışmalar yaptığını söyleyip, suçlamayı kabul etmezken, diğer şüpheli Ömer K. da (26) olayla ilgisi bulunmadığını, şüpheli Eroğlu'nun olay akşamı kendisini telefonla arayıp, iki telefon numarasını aramasını ve 'Acil Bebekli Kilise'ye gidecekmişsiniz' şeklinde söylemesini istediğini kaydetti.

4’ER YIL HAPİS İSTEMİ
Cumhuriyet Savcısı, tutuklu şüpheliler Eroğlu ve Karaoğlu hakkında, ''ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme'' suçundan, tutuksuz sanıklardan Zeki G. için ''azmettirme'', Ömer K. için de ''yardım etmek'' suçundan 4'er yıl hapis cezası istedi.

Şüpheliler, Adana 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde önümüzdeki günlerde yargılanmaya başlanacaklar.

Bu arada, Adana'da dün üyeleri tutuklanan ''Türk İntikam Birliği Teşkilatı/Direniş Hareketi'' adlı örgütün faaliyetleri arasında kilisedeki saldırıyla ilgili bilgilerin ele geçirildiği ve olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...