Kilo varsa; bu hastalıklar da kapıda!

Kadınlarda rahim ve meme, erkeklerde ise kolon ve prostat kanseri obezlerde daha fazla görülüyor..

23.05.2011 - 14:19

Kilo varsa; bu hastalıklar da kapıda!

Türkiye'de yetişkinlerde obezite oranı yüzde 40'ları buldu ve bu oran her geçen gün biraz daha yükseliyor.

Obezite birçok sağlık problemine de davetiye çıkarıyor. Örneğin diyabet hastalığına paralel olarak obezite de artıyor. Hastalarda kanser, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar da görülüyor.

Denizli Devlet Hastanesi (DDH) Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Semin Melahat Fenkci, obez kişilerde akciğer hastalıklarının da ortaya çıkabildiğine işaret etti.

KANSER RİSKİ
Fenkci, şunları söyledi:

''Bayanlarda ve erkeklerde, bazı kanser türlerinin gelişiminde yine obezitenin etkisini görmekteyiz. Bayanlarda rahim ve meme, erkeklerde ise kolon ve prostat kanserleri obezlerde daha fazla görülmekte. Bunlarla birlikte karaciğerde yağlanma, safra kesesi taşları, eklem rahatsızlıkları, uyku apnesi gibi problemler obez hastalarda daha sık rastlanan problemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sosyo-kültürel değişimler, insanların hareketsiz yaşamaları ve beslenme alışkanlıklarındaki değişimler obeziteyi artırmaktadır. Bu nedenle çocuk yaşlardan itibaren obezitenin ele alınarak, sağlıklı nesiller yetiştirme konusunda programlar hazırlanmalı. Ayrıca bireyler, bel çevrelerini ölçerek yağ dokularının artıp artmadığını takip edebilir. Bel çevresinin kadınlarda 88 santimetre ve üzeri, erkeklerde ise 102 santimetre ve üzeri olması, bu kişilerde doğrudan kisserol (karın çevresi) yağ dokusu ve kilo artışının olduğunu göstermektedir. Kişi bel çevresinde artış gördüğünde bir hekime başvurmalıdır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...