Karadeniz'de yük gemisiyle çarpışan Rus gemisi battı

İstanbul Kilyos açıklarında bir yük gemisiyle çarpışan Rus donanmasına ait gemi battı. Gemideki 78 personel kurtarılırken yük gemisinde hafif hasar oluştu. Kazaya yoğun sisin neden olduğu belirtiliyor.

ntv.com.tr 27.04.2017 - 21:03

Karadeniz'de yük gemisiyle çarpışan Rus gemisi battı

İstanbul Boğazı'nın Karadeniz çıkışında bir yük gemisiyle çarpışan Rus askeri gemi battı, 78 kişilik mürettebat kurtarıldı.

Kaza, Kilyos'un yaklaşık 18 mil açığında meydana geldi.

Canlı hayvan taşıyan Togo bayraklı "Youzarsıf H." adlı 81 metre uzunluğundaki gemi ile "Liman" isimli Rus bayraklı istihbarat gemisi çarpıştı. 

Yardım çağrısı üzerine bölgeye önce Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait arama kurtarma uçağı gönderildi. 

Yapılan durum tespit çalışmasının ardından bölgeye TSK ve Kıyı Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı kurtarma gemileri sevk edildi.

Rus askeri gemisinde bulunan 78 personelden 63'ü Kıyı Emniyeti ekipleri, diğer 15'i ise "Youzarsıf H" gemisindeki mürettebat tarafından kurtarıldı. 

Kıyı Emniyeti ekiplerince Sahil Güvenlik gemilerine teslim edilen Rus mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Yapılan açıklamada, saat 14.48'de Rus gemisinin tamamen battığı bildirildi.

YÜK GEMİSİNDE HASAR AZ

Romanya'dan Ürdün'e giden 17 mürettebatlı yük gemisinin ise önden hafif hasar aldığı ve yapılacak soruşturmanın ardından yoluna devam edebilecek durumda olduğu belirtildi. Yük taşıma gemisinde 8 bin 800 koyunun olduğu öğrenildi.

KAZANIN NEDENİ YOĞUN SİS Mİ?

Çarpışmanın yoğun sis nedeniyle gerçekleştiği değerlendiriliyor. 

"RUS MAKAMLARA TESLİM EDİLECEK"

Kazayla ilgili Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'dan da bir açıklama geldi. Rus personelin tamamının kurtarıldığını söyleyen Bakan Arslan, "Herhangi bir yaralı söz konusu değil. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'mız marifetiyle Rus makamlara teslim edilecek... Yük gemisinde küçük bir hasar var, ama seyre engel bir durum söz konusu değil" diye konuştu.

TSK'DAN AÇIKLAMA

TSK’dan yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetlerine ait Rfs Lıman isimli istihbarat gemisi ile Togo bandıralı Youzarsıf H isimli yük gemisinin 27 Nisan 2017 tarihinde saat 11.45 civarında İstanbul Boğazı yaklaşma sularında Kilyos'un kuzeyinde 29 kilometre mesafede yoğun sis nedeniyle çarpıştığı kaydedildi.

Açıklamada, Türk arama kurtarma sahasında meydana gelen kaza sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca olaya süratle müdahale edilerek 78 kişiden oluşan Rus askeri gemisi personelinin tamamının sağ olarak kurtarıldığı, anılan Rus askeri gemisinin kaza sonrasında kısa süre içerisinde battığı ve kayıp gemi personelinin bulunmadığı ifade edildi.

Açıklamada, “Togo bandıralı gemide hafif hasar olduğu öğrenildi. Romanya’dan çıkarak Ürdün’e intikal etmekte olan geminin sıhhi tahliye gerektiren personeli bulunmamaktadır. Arama kurtarma harekatı Deniz Kuvvetleri Komutanlığından TCG İmbat ve TCG Kılıç hücumbotları, TCG Akın kurtarma gemisi ve TCG Tekirdağ karakol gemisi ile bir adet SH-70 tipi helikopter; Hava Kuvvetleri Komutanlığından bir CN-235 arama kurtarma uçağı ve bir arama kurtarma helikopteri; Sahil Güvenlik Komutanlığından bir sahil güvenlik botu ve bir arama kurtarma helikopteri ile yürütülmüştür” denildi.

YILDIRIM'DAN RUS MEVKİDAŞINA TELEFON

Kaza sonrası Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'i telefonla aradı. 

Başbakan Yıldırım, görüşmede, Rus mevkidaşına, İstanbul Boğazı açıklarında Rus askeri gemisi ile canlı hayvan taşıyan bir geminin çarpışması sonucu yaşanan kaza nedeniyle üzüntülerini ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...