Kim 23 milyon lira ister?

23 milyon liralık proje ödeneği için sadece 2 başvuru yapıldı. Başvurular için son gün 17 Mart.

Haberler 07.03.2010 - 15:27

Kalkınma ve istihdama yönelik projelere hibe desteği sağlayan Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA), bu yıl için tahsis edilen 23 milyon liralık ödeneği kullanabilmek için proje bekliyor.

ÇKA Genel Sekreteri Veysel Parlak, bu yılki başvuruların yetersiz kaldığını, 2009'un Aralık ayında başlayan proje kabulünde bugüne kadar sadece 2 proje başvurusu yapıldığını söyledi.

Parlak, şöyle konuştu:

''Geçen yıl da ayrılan ödeneğin tamamı kullanılamadı. Geçen yıl ilk proje çağrısında 454 proje bize intikal etti ancak, son günlerde yoğunlaştı. Bunlardan 96 tanesi uzun inceleme neticesinde desteğe hak kazandı. 96 projenin 49 tanesi üretime ve istihdama yönelik KOBİ projesiydi. 30 tanesi sosyal projeler, yani iş meslek edindirmeye yönelikti. Küçük ölçekli altyapı ve kırsal kalkınmaya yönelik projelerimiz de vardı.

Bu projelere geçen yıl ayrılan 19 milyon liralık kaynağın 16 milyon 500 bin lirasını kullandırdık. Kalan 2,5 milyon lira ise bu yıla aktarıldı. Bu yıl da projelerin son gün olan 17 Mart öncesinde yoğunlaşacağını tahmin ediyoruz. Geçen yıldan artan kaynakla birlikte toplam 25 milyon TL kaynağa sahibiz. Bu kaynağı kullanacağımız projeleri bekliyoruz.''

Parlak, proje başvurusunu hızlandırmak için ajansın hizmet alanındaki Adana ve Mersin'in en ücra köşelerine kadar ulaştıklarını, bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini, son iki yılda 800 kişiye de ücretsiz proje hazırlama eğitimi verdiklerini bildirdi.

SON GÜN 17 MART
Parlak, İzmir ve Çukurova Kalkınma Ajanslarının pilot uygulamalar olduklarını, bu yüzden bir takım aksaklıkların yaşanmasının doğal karşılanması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Elbette eleştiriler olacak, yapıcı eleştiriler bizi her zaman daha iyiye götürecektir, bundan asla rahatsızlık duymayız. Ancak, pilot bir uygulamayı hayata geçirdiğimiz de unutulmamalı.

Biz projeleri kabul ederken, üç ayrı bağımsız denetçi kuruluştan görüş istiyoruz. Kalkınma ajanslarıyla kalkınmanın felsefesi değişiyor. Artık her şeyin merkezden idaresinin mümkün olamayacağı anlaşıldı. Bu nedenle, şu anda kuruluşu onaylanan 26 tane kalkınma ajansının, İzmir ve Çukurova'yı iyi örnek olarak değerlendireceklerine inanıyorum.''

Proje hazırlayan ya da hazırlayarak hibe desteği almak isteyenler, 17 Mart Çarşamba gününe kadar başvuru yapabilecek.

Sayfa Yükleniyor...