Filmde sade bir sahne üzerinde bir erkek ve bir kadın kucaklaşıyorlar, sevişiyorlar, adam kadının vücuduna bir bambu divit ile dövme kazıyor, daha sonra da diviti kendi vücuduna saplayıp ölüyor.

Bu 26 dakikalık erotik sanat filminin konusu mu? Matematik!

Senaryonun yazarı ve filmin baş aktörü Edward Frenkel, aynı zamanda California Üniverstesi’nde (Berkeley) matematik hocası. Frenkel, “Hep, matematiğin güzelliğini sergileyecek bir film yapmak isterdim,” diyor. Nihayet yönetmen Reine Graves ile işbirliği yaparak gerçekleştirdiği rüyası, “Aşkın ve Matematiğin töreleri” (Rites of Love and Math) adlı 26 dakikalık bir film. İlk kez Nisan ayında Paris’te galası yapılan film, daha sonra dünyanın başka yerlerinde film festivallerinde boy gösteriyor.

Filmde Frenkel canlandırdığı matematikçi “aşkın formülü”nü keşfediyor. Önce keşfiyle gururlanan matematikçi, bir süre sonra bazı kötü amaçlı kişilerin formülü ele geçirip bir silah olarak kullanmak istediklerini öğreniyor. Onların eline düşmemek için ölümü seçen bilimci, Mariko adlı güzel Japon sevgilisini son kez ziyaret ediyor ve kendini öldürmeden önce formülü dövme halinde kadının vücuduna işliyor.

Frenkel, formülün teorik yüksek enerji fiziğindeki matematiksel cisimler olan instantonlar üzerinde kendi araştırmalarının ürünü olduğunu belirtiyor.