Kim Dotcom serbest

Dosya paylaşım sitesi Megaupload'un sahibi Kim (Schmitz) Dotcom, kefaletle serbest bırakıldı.

Haberler 22.02.2012 - 11:27

Kim Dotcom serbest

Yeni Zelandalı yargıç, Dotcom'un, yetkililerin paralarına el koyması nedeniyle ülkeden kaçamayacağı kanaatine vardı. Mahkeme dışında gazetecilere kısa bir açıklama yapan Dotcom, evine gidip üç küçük çocuğu ve hamile eşini göreceğini söyledi.


ABD'nin iade edilmesi için gösterdiği çabalara karşı mücadele edeceğini de açıklayan Dotcom,  polisin kendisine iyi davrandığını da vurguladı.

Soyadını mahkemede Dotcom olarak değiştiren Almanya ve Finlandiya vatandaşı Kim Schmitz'in, 2010 yılından beri Yeni Zelanda'da oturma izni var. Dotcom, Megaupload şirketinin kayıtlı olduğu Hong Kong'da da yaşıyor.

ABD'nin internet korsanlığıyla suçladığı Dotcom, geçen ay Yeni Zelanda'da gözaltına alınmıştı. Dotcom'ın kefaletle serbest bırakılması talebi daha önce reddedilmiş ve 22 Şubat'a kadar cezaevinde kalmasına karar verilmişti.

ABD makamları, Dotcom'ı yalnızca 2010 yılında internet üzerinden faaliyetleri sayesinde 42 milyon dolar kanundışı gelir sağlamakla suçluyor.

BASKINLA GÖZALTINA ALINDI
Dünya genelinde 150 milyondan fazla üyesi bulununa Megaupload.com, 20 Ocak’ta ABD Adalet Bakanlığı’nın aldığı kararla kapatılmıştı. Site, telif hakları sahiplerini en az 500 milyon dolar zarara uğratmakla suçlanıyor.

Kim Dotcom, aynı gün ABD’nin talebi üzerine Yeni Zelandalı yetkililer tarafından gözaltına alındı. Dotcom, Auckland kenti yakınlarındaki 30 milyon dolarlık malikanesine düzenlenen baskında ele geçirilmişti.

Dotcom, mal varlıklarına el konmasının ardından ABD veya Almanya’ya iade edilmeyi reddetmiş ve beş parasız bir halde ailesini geçindiremeyeceğini söylemişti. Dotcom, mal varlığına yeniden sahip olmak için hukuki mücadelesine devam edeceğini ifade etti.

HELİKOPTER ARTIK YASAK
Dotcom, şartlı tahliye kapsamında artık özel helikopterini kullanamayacak. Malikanesinin yakınlarındaki küçük bir evde kalacak olan Dotcom’un arazisine helikopter inip kalkamayacak. Seyahet kısıtlaması getirilecek olan Dotcom, elektronik kelepçeyle takip edilecek.

Savcılar, Dotcom’un 2005’ten bu yana müzik, film ve diğer telif hakkı ile korunan içeriklerin dağıtımı üzerinden 175 milyon dolar kazanan bir grubun başında olduğunu savunuyor.  Dotcom’un avukatları ise Megaupload’un sadece internet üzerinde kullanıcılarına veri depolama hizmeti sunduğunu belirtiyor ve ABD’nin suçlamalarını reddediyor.

Sayfa Yükleniyor...